Пловдивският поет Владислав Христов спечели първа награда от националния конкурс „Морето“, който се провежда за девети път в Ахтопол.
Награждаването се състоя в неделния ден, на 29-и септември, в артистичното пространството на Galera ah gallery. Събитието е организирано от сдружение „Лумен”. Втора награда за поезия спечели Нинко Кирилов от София, третата награда е за Румен Денев от Казанлък.
За деветото издание на конкурса „Морето“, творби изпратиха над 200 участници от цялата страна. Жури в състав - Митко Новков (председател), Ина Вълчанова и Ина Иванова, присъди 12 награди.
„Този конкурс е отворен за всички пишещи хора в България и събира творби на морска тема, като е разделен в две категори. Едната катерогия е „Поезия“, другата категория е „Проза“ – кратки разкази. Всеки автор може да изпрати до три свои творби. За морето се пише колкото лесно, толкова и трудно. То е една от големите стихии и пишещият човек подхожда към него със страхопочитание, от което трябва да се отърси, да запази в себе си едно спокойствие, което е нужно, за да се получи стойностен текст. Така, когато се пише за морето се пише с емоция и самообладание“, разказва Владислав Христов.
„Сдружение „Лумен“ са от Ахтопол и в него влизат много арт хора. Те правят този конкурс, за да привлекат вниманието към по-малките населени места и към културата в тях, за да се измести малко центърът от София и другите големи градове и за да стане ясно, че и край морето има нужда от такива събития“, казва още той.
С всяка година, броят на участниците в конкурса „Морето“ става все по-голям. Това е потвърждение и доказателство, че темата „Море“ е една от вечните теми. Във времето, в което живеем, то има своите нови измерения и хоризонти. Темата за опазването на морето, неговата флора и фауна, е повече от актуална.
„Морето е и носталгия. Носталгията към него се засилва още повече, когато осъзнаваме, че започва работният делник, че отпуските свършват и гледаме все по-сантиментално към морето и към следващата възможност, следващото лято, отново, да го посетим. Тази романтична представа за морето, винаги, стои в творбите на всички пишещи. Аз стоя малко по-встрани от този сантимент. За мен, съвременната поезия трябва да бъде силна с това да назовава истините и малко да отстъпи от сантимента, защото сантиментът по някакъв начин ни кара да гледаме през розови очила на света, което не е добре в днешно време, едно толкова изострено време. Трябва да сме активни и действащи. Каквото и да пише съвременният човек, то трябва да е адекватно на това, което му се случва“, откровен е поетът Владислав Христов.
За слушателите на Радио Пловдив, той прочете една от наградените творби :
"В тези води
няма да срещнете риба балон,
но децата си мечтаят за нея
и постоянно я рисуват по мокрия пясък
риба балон се рисува лесно
просто правиш кръг в пясъка
рисуването на кръг обаче
е една от най-трудните работи"
В началото на следващата година се очаква да излезе новата му книга с поезия „Маслен нос“, подкрепена от програма „Култура“, на Община Пловдив.
Поетът Владислав Христов е гост в предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..
Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година. Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..