"Тази модернизация на зала "Археология" стана възможна, след като спечелихме проект „Ревитализиране на пространството и обновяване на експозицията в зала Археология на РИМ-Пазарджик“ по програма ПА14 Културно предприемачество, наследство и сътрудничество от финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Проектът е с обем над 450 страници, като музеят е бенефициент. От над 40 подадени проекта, 14 са спечелили, а ние сме на трето място, като общият брой спечелили музеи са 5, останалите са на общини", посочи Хаджийски.
Средствата по проекта са отпуснати от Норвегия, Исландия и Лихтенщайн и са на обща стойност 825 255 лв. за реализирането на този проект. С дял във финансирането за довършителни дейности по залата участват също община Пазараджик със 100 000 лева, Министерство на културата, което финансира други три проекта за общо 63 000 лева и Национален фонд "Култура" – 52 000 лева. Музеят е инвестирал и 325 000 лева от собствения си бюджет.
РИМ-Пазарджик подготвя още три нови проекта на обща стойност близо 120 000 лева, с които ще кандидатства по отворената в момента сесия на Министерство на културата в три модула, каза още Борис Хаджийски.Той изтъкна, че продължават проучвателните дейности на селищна могила Юнаците. Те ще завършат на 17 октомври и едва тогава ще бъде оповестено какви са резултатите от разкопките. 70 000 лева е отпуснало културното ведомство за проучването на обекта, който е изключително важен за европейската наука. Най-вероятно в бъдеще той ще бъде прехвърлен за стопанисване на община Пазарджик, но това е продължителна процедура, каза още директорът на Регионалния исторически музей.
Чуйте още в звуковия файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..