Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Част от недостига на вода се дължи на голямото застрояване

1/2 от водоизточниците у нас са без разрешение за ползване

За над половин милион души в България има режим на водата

На 30 септември 2024 г. изтече 6-месечният срок за становища по обществената консултация за проектите на Световната банка за Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) за периода 2025 – 2027 г. Тези планове постановяват къде са водите и водните басейни на България и какви са управленските мерки по осигуряване на достъп до ползването им и опазване на количеството и качеството им. 

Мерките, предложени за управление на водите на регионално ниво, са важни за природата, като тя се отразява пряко на здравето и поминъка на хората. Управлението на териториите на крайречните гори и заливните тераси са под силен икономически натиск – за сеч, добив на инертни материали, заустване и изхвърляне на отпадъци.

Все повече райони на България страдат както от засушаване, така и от проливни наводнения. Климатичните модели предвиждат тези тенденции да се задълбочават.

През тази година в България 620 населени места с приблизително 520 000 жители нямаха гарантиран достъп до питейна вода

Пред Радио Пловдив съпредседателят на ПП "Зелено движение" Тома Белев заяви, че сега все още действат ПУРБ, валидни за периода до 2021 г. 

Той припомни, че за страната ни има наказателна процедура от Европейската комисия за неизпълнение в срок на актуализацията на Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) и Плановете за управление на риска от наводнения (ПУРН) - два ключови документа по рамковата Директгива за водите на Европейския съюз.

Тези документи определят как ще се управляват водите през следващите 6 години - в случая от 22-ра до 27-ма година. 

Това са постоянно променящи се документи, които имат ключова роля доколко е допустимо едно или друго развитие, коментира Тома Белев. 

Той припомни, че по времето на екоминистър Нено Димов е било връчено тяхното изработване на Европейската банка и тя не е успяла да се справи във времето с тези два документа - ПУРБ и ПУРН. 

ПП "Зелено движение" направи анализ по какъв начин се прилага правото на чиста питейна вода, заяви Тома Белев. И посочи фрапиращи изводи от този анализ:

Половината от нашите водоизточници нямат разрешение за ползване на водите от тях. При по - малко от 30% от водоизточниците се отчитат водите, които се вземат от тях. 

Част от недостига на вода е свързана с едно голямо застрояване. Такъв пример е и презастрояването в Родопската яка край Пловдив. Община "Родопи" няма общ устройствен план.

От средата на 70-тте години в България е забранено застрояването на заливните тераси на реките. Някои от реките обаче не са посочени като такива, за тях не действат ограниченията и затова идват наводненията и загубите, включително човешки животи. 

Тома Белев коментира и темата за съдбата на "Мариците" с думите: "Тъй или иначе преходът трябва да се случи. И то по най - добрия начин." Няма как да плащаме от средствата за всички работните заплати на няколко хиляди човека, категоричен е съпредседателят на ПП "Зелено движение".

Интервюто на Емил Костов с Тома Белев е в звуковия файл. 






По публикацията работи: Антоанета Петричанска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56