Скандалът, придобил известност като "Разград", се разрасна и сякаш измести останалите на мрачния предизборен терен. Ще става и още по-голям, произнесе се Прокуратурата след задържането на двама обвиняеми директори на културни институции.
Фактологията отчита плашеща съзнанието на достойните артистисти злоупотреба с държавни средства, замесвайки в скандала не само театрите в Разград и Смолян, но и в Пазарджик, в Плевен и в Благоевград. А тепърва ще бъдат осветлени и данни за други институции, ползвали компрометиращи схеми с външни посредници.
Защо се стига до мащабното пропадане на една културна институция в тинята на фиктивни назначения, скандално материално стимулиране, неприлично високи заплати, на фона на останалите средностатистически за хората на културата и докъде ще ни отведе то като общество с ранена ценностна система - събеседник директорът на Драматитчен театър Пловдив "Н.О.Масалитинов" Сюзанна Арутюнян - Василевска.
Изкуството е продукт на мисълта и документ на времето, казва директорът на Фондация "Тракарт-2000" и съинициатор на първия Международен симпозиум "Алтернативата...линията на утопията" Георги Иванов. Съвместно с Асоциация "FURNA art & Culture" - гр. Линц, българо-австрийската инициатива събира 16 визуални артисти от Австрия, Италия, Грурзия и България, за да работят и дебатират по теми, в коитотт са застъпени идеята за пространството, времето, ритъмът на реалността и да провокират зрителя в сътворчество при възможния сблъсък на културните хоризонти.
Разговорът по темата е с художника и мениджър Георги Иванов - Жорж Трак.
Сдружение „Ангели на пътя“ и близки на загиналия при катастрофа на 12 май 2022 година моторист Недялко Бакалски излизат на протест пред Съдебната палата. В 9 часа в Окръжния съд започва поредното заседание по делото срещу шофьора Иван Иванов, който с Опела си блъска на кръстовището на бул. „Копривщица“ и „6-ти септември“ 20-годишния младеж. 7 дни след тежкия пътен инцидент Недялко умира в болницата, а в съда стана ясно, че причина за смъртта му е мозъчен оток. За очакванията за справедлив процес - с протестиращите от мястото на събитието - репортаж на Стоян Терзиев.
С фламенко спектакъла „Дуенде“ на Давид Бермудес Фламенко Квинтет“ в Държавен куклен театър Пловдив стартира деветото издание на Международния Plovdiv GuitArj Fest. Форумът се утвърди като най-голямото събитие за китара в региона, обединяващо енергията и опита на световноизвестни китаристи и групи с новоизгряващи млади таланти на класическата китара. За музикалните събития и участниците разговаряме с организатора на фестивала Христо Коликов.
Във времето за култура след 9.00 с авторката на "Романът на една жена без качества" Ралица Николова - журналист, пиар и както представя себе си - щастливо омъжена майка на две дъщери, разговаря Живка Танчева.
В "Добро утро, Ден" Яница Марова ни среща със Зорница Танева. Тя е двигателят на благотворителната инициатива "Нощ на ангелите", която вече 5 години подкрепя хора, нуждаещи се от скъпоструващо лечение и е гост в рубриката тази седмица.
Защо повечето от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото? Отговорът на този въпрос идва от последното проучване на изследователски център "Тренд". Представя го Евелина Славкова. С нея проследяваме и последните щрихи от електоралната картина и оценката за работата на правитеслтвото и нивата на подкрепа към партиите...
Днес отбелязваме Международния ден на биологичното разнообразие. На този ден 196 международни общности и държави, членки на Конвенцията за биологично разнообразие, се обръщат с призив за ежедневни усилия за опазване на биологичното разнообразие и неговото устойчиво ползване. Темата за 2025г " Хармония с природата и устойчиво развитие" разглеждаме с..
На 22 май добавяме още факти и анализи по важните теми от месеца - за еврото, културата ни и българската идентичност. Преди празника 24 май, разказваме за издателя Христо Г. Данов, къщата - музей отбелязва точно днес - 50 години от откриването на експозицията там. Яница Марова с репортаж за издателя от Пловдив, радетел за просвещение и култура...
За разума, чувствата, колелото, стълбата и лабиринта ще бъдат разговорите в предаването „Ден след ден“ в деня на Светите Константин и Елена. Денят е празник на Пазарджик от далечната 1930-та година и след прекъсване по времето на соца е възстановен през 1987 година. Денят обаче е изпитание за 50 хиляди зрелостници в страната, които се явиха на..
Динамична и цветна сряда ни очаква във "Вход свободен"! Отбелязваме Световния ден на културното многообразие, за диалог и развитие. Ще погледнем назад в историята на многовековния ни град, който всякога е бил дом на цветна палитра от различни културни общности. Ще ви разкажем за предстоящите събития от инициативата "Танц в сърцето на Пловдив". Елиа..