Знанията по математика - но не от Националното външно оценяване, да са основният критерий за прием в паралелките по информационни технологии в математическите гимназии. Това предложение пращат на образователното министерство от Българската асоциация по информационни технологии и още 4 организации от бранша.
"Тези гимназии търсят деца с изявени математически дарби и способности. По сегашния критерий не може да се направи подбор точно на тези деца", обясни в предаването "Ден след ден" Теодора Тодорова, член на УС на БАИТ.
Тя припомни, че миналогодишните резултати от НВО по математика са били рекордно високи, като даде пример с клас в Софийската математическа гимназия със среден резултат от 99.3 точки.
"Този начин на оценяване, тези задачи на НВО не са никакво предизвикателство за децата с изявени математически дарби. Децата влизат с резултата по БЕЛ, което не е решаващ. Лесните задачи демотивират талантливите математици в по-горните класове. Имаме нужда от деца с дълбоко математическо мислене, които разбират алгоритмите и могат да решават комплексни задачи", смята Теодора Тодорова.
Тя даде пример с IT-сферата, където се очаква в скоро време изкуственият интелект да изземе голяма част от работата на човешките кадри. Това се очаква да се случи и в повечето сектори.
"Средното образование е много важна първа стъпка в техническото образование. Заедно с 5-те години в университет те са много добра основа за техническите специалности. В последно време се "навъдиха" много псевдо-академии и псевдо-университети, които ти обещават качествено образование за 1 година. Това не е така", посочи още експертът от БАИТ.
Цялото интервю на Емил Костов с Теодора Тодорова е в прикачения файл.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..