Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българските политици масово са страхливци

Снимка: Георги Нейков

Ограниченията спрямо обществените медии при отразяване на предизборната кампания са все по-анахронични и все по-неадекватни на съвременната ситуация, която най-малкото се отличава с изключително виска степен на скандалност и реч на омразата между самите политици. Това заяви в програма "Ден след ден" медийният експерт, културолог и преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски" доц. Георги Лозанов. 

Според него в такава ситуация е неуважение към публиката медиите и особено обществените медии, да стоят, като едни галантни, полупасивни наблюдатели, които само дават възможност на политиците да се изявяват според собствените им разбирания. 

"Не трябва да забравяме, че медиите, журналистите, са глас на публиката и обществото. Те са т.нар. граждански глас. А в момента гражданското общество е силно недоволно от българските политици, само че то го изразява мълчаливо, като просто не гласува. И журналистите са тези, които трябва да изразят на глас мълчаливия гняв на обществото. И вместо политиците да се вихрят в студията и в ефира, като че ли те са някакви богоизбрани, по-скоро трябва да бъдат подложени на много силна обществена санкция и критична реакция от страна на обществото, което става именно чрез журналистите и то тези от обществените медии", коментира Лозанов. 

По казуса със свалянето на имунитета на кандидата за депутат Джейхан Ибрямов медийният експерт посочи, че при замесването на един политик в криминален контекст не би трябвало да има ограничения за цитиране на името му, както не би трябвало да има изобщо забрани да се говори с имена за политици и партии в предизборна кампания. Той посочи, че всеки криминален случай, който се вади по време на предизборна кампания, не е криминален, а политически и, че всички криминални казуси, които се вадят традиционно в българската политика по време на кампании, са демагогия и нямат реална стойност. 

"Всичко това се прави по-съзнателно, дирижирано от съответните централи, с една цел – да не се види огромния сблъсък, който в момента се случва. И той е между Изтока и Запада, между демокрацията и диктатурата. И целта е да се разсее, да не се разбере, че това е битката, а да се говорят някакви други неща, като че ли битката е между Делян Пеевски и Ахмед Доган, като че ли е между някакви такива местни играчи в българската политика. Не, битката е между Путин и западния свят и между руските проксита и все по-стесняващите се възможности на либералната демокрация в България. Това е битката, от чийто изход после ще зависи живота и всеки следващ национален сценарий", изтъкна доц. Лозанов.

По думите му демокрацията се свива поради това, че политиците, които би трябвало да се изразяват достатъчно ясно и на висок глас, всъщност се плашат, че от това губят гласове и популистки се снишават. 

Според медийния експерт българските политици масово са страхливци и имат страх от публичност, от това реално да отговарят на въпросите, които обществото поставя пред тях. 

"Те са готови да участват само в демагогски формации, когато няма кой да ги пита и те да отговарят. Разбира се  българските журналисти правят това. Но едно е твоят собствен опонент да забие нокти  в твоята компрометирана чест. Тогава схватката става друга и те се пазят от това нещо", подчерта Лозанов.

Чуйте още в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45
Божидар Божанов

Хората на улицата очакват да има правосъдие за всеки

Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..

публикувано на 21.07.25 в 10:31
Татяна Буруджиева

Опозицията не може да предложи алтернатива на управлението

„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..

публикувано на 21.07.25 в 10:11
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев

В Сопот решават проблема с водата заедно с ВиК и бизнеса

Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев.  Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..

публикувано на 18.07.25 в 10:51