Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българските политици масово са страхливци

Снимка: Георги Нейков

Ограниченията спрямо обществените медии при отразяване на предизборната кампания са все по-анахронични и все по-неадекватни на съвременната ситуация, която най-малкото се отличава с изключително виска степен на скандалност и реч на омразата между самите политици. Това заяви в програма "Ден след ден" медийният експерт, културолог и преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски" доц. Георги Лозанов. 

Според него в такава ситуация е неуважение към публиката медиите и особено обществените медии, да стоят, като едни галантни, полупасивни наблюдатели, които само дават възможност на политиците да се изявяват според собствените им разбирания. 

"Не трябва да забравяме, че медиите, журналистите, са глас на публиката и обществото. Те са т.нар. граждански глас. А в момента гражданското общество е силно недоволно от българските политици, само че то го изразява мълчаливо, като просто не гласува. И журналистите са тези, които трябва да изразят на глас мълчаливия гняв на обществото. И вместо политиците да се вихрят в студията и в ефира, като че ли те са някакви богоизбрани, по-скоро трябва да бъдат подложени на много силна обществена санкция и критична реакция от страна на обществото, което става именно чрез журналистите и то тези от обществените медии", коментира Лозанов. 

По казуса със свалянето на имунитета на кандидата за депутат Джейхан Ибрямов медийният експерт посочи, че при замесването на един политик в криминален контекст не би трябвало да има ограничения за цитиране на името му, както не би трябвало да има изобщо забрани да се говори с имена за политици и партии в предизборна кампания. Той посочи, че всеки криминален случай, който се вади по време на предизборна кампания, не е криминален, а политически и, че всички криминални казуси, които се вадят традиционно в българската политика по време на кампании, са демагогия и нямат реална стойност. 

"Всичко това се прави по-съзнателно, дирижирано от съответните централи, с една цел – да не се види огромния сблъсък, който в момента се случва. И той е между Изтока и Запада, между демокрацията и диктатурата. И целта е да се разсее, да не се разбере, че това е битката, а да се говорят някакви други неща, като че ли битката е между Делян Пеевски и Ахмед Доган, като че ли е между някакви такива местни играчи в българската политика. Не, битката е между Путин и западния свят и между руските проксита и все по-стесняващите се възможности на либералната демокрация в България. Това е битката, от чийто изход после ще зависи живота и всеки следващ национален сценарий", изтъкна доц. Лозанов.

По думите му демокрацията се свива поради това, че политиците, които би трябвало да се изразяват достатъчно ясно и на висок глас, всъщност се плашат, че от това губят гласове и популистки се снишават. 

Според медийния експерт българските политици масово са страхливци и имат страх от публичност, от това реално да отговарят на въпросите, които обществото поставя пред тях. 

"Те са готови да участват само в демагогски формации, когато няма кой да ги пита и те да отговарят. Разбира се  българските журналисти правят това. Но едно е твоят собствен опонент да забие нокти  в твоята компрометирана чест. Тогава схватката става друга и те се пазят от това нещо", подчерта Лозанов.

Чуйте още в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Издателите у нас работят модерно и с много високо темпо

Световният ден на книгата е точно днес на 23 април , за книгоиздаването в последните години, за четенето и загубата на интерес у младите към книгите. Според статистиката не сме много напред в четенето на книги и само 38% са прочели поне една книга през последната година. По темата за книгите и форумите, посветени на писаното слово - Пловдив чете и..

публикувано на 23.04.25 в 09:58
Румен Гълъбинов

Очакват ни положителни отговори по конвергентния доклад

Еврото и готовността на България да въведе единната европейска валута, темата е в центъра на разговора с икономическия анализатор  Румен Гълъбинов . Бюджeтният дeфицит нa Бългapия зa 2024 гoдинa е нa гpaницaтa нa дoпycтимoтo зa EC. Румен Гълъбинов подчерта, че според данните на Евростат у нас дефицитът е 3%, и ние сме по-добре като ниво от средното..

публикувано на 23.04.25 в 09:44

Папа Франциск ни завеща да обичаме ближния си

Новините по цял свят в Светлата седмица за християните са насочени към Папа Франциск, който завърши земния си път на 21 април, след Възкресение Христово. За личния спомен, който пази в сърцето си, за церемониите, които предшестват погребението тази събота, за светлата личност на Папата говорим с  Милко Петров , той е музиколог, органист, диригент на..

публикувано на 23.04.25 в 09:33

Човекът не може да спре глобалното затопляне

Какво се случва със Земята? Пожари, грандиозни слънчеви изригвания, 36 аткивни вулкана, земетресения по цялото земно кълбо, наводнения и бедствени явления, както никога досега. Отмъщава ли си Земята на човечеството? Геодинамиката на нашата планета може ли да е фатална?  Според  проф. Кристалина Стойкова  от Геологическия институт на БАН х ората..

публикувано на 22.04.25 в 16:57

Папа Франциск много държеше на болните и страдащите

„ Да, имах това щастрие да срещна папа Франциск като енорийски свещеник. И когато пристигна пред църквата, аз му казах, че го поздравявам от името на цялата енорийска общност и особено от тези, които не могат да присъстват на площада – а именно болните и страдащите. И тогава видях една искра в очите му. Знаем, че той много държеше на..

публикувано на 22.04.25 в 16:14