Изложба на картини на пловдивски сгради със статут на културни ценности се открива в НБ „Иван Вазов“. Тя е част от ученически пленер, който целеше да привлече вниманието на гражданите към архитектурното наследство и проблема със загубата на ценни сгради от миналото заради неправилно стопанисване.
Изложбата се състои от 16 картини на младежи от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“. Сред нарисуваните сгради от епохата на модернизма са тези на Национална библиотека „Иван Вазов“, бившето кино Балкан.
Изложбата се открива в седмицата, в която се отбелязва Световния ден на архитекта. На официална церемония най-добрите творби от пленера ще бъдат отличени. Проектът се организира от Фондация за изкуство и култура КРЕА и е част от Културния календар на община Пловдив.
Цел на инициативата е да привлече вниманието на гражданите към архитектурното наследство и проблема със загубата на ценни сгради от миналото, заради неправилното им стопанисване.
Часове преди откриването на изложбата в НБ „Иван Вазов“ се срещаме с две ученички от пленера с техния разказ за същността на архитектурния модернизъм на Пловдив. И още къде се намират те, кой е строителят им и защо е важно да опазваме културното наследство, коментират Йоана Кацарска, Александра Стефанова и арх. Галина Балева.
Репортаж - Звуковия файл:
Великденската програма на община пловдив днес включва концерт от 12 часа на пл. „Стефан Стамболов“ на децата от „Арт Войс Център“ с ръководител Румяна Иванова. Вечерта от 18 ч. за пловдивчани и гостите на града ще свири Биг Бенд Пловдив и солисти с диригент Николай Гешев.
На 18 април отбелязваме Международния ден за опазване на паметниците на културата . Денят се чества от 1984 година по решение на ЮНЕСКО. На този ден отдаваме дължимото на националното ни наследство, почитаме хората, отдадени на каузата за опазването му, което е изключително отговорна роля. 18 април е повод да се привлече общественото внимание във..
Изложба „Вяра и Светлина“ – диамантени гоблени с библейски истории ще бъде открита на Великден в храм „„Пресвето сърце Исусово“ в град Раковски. Те са изработени от хора в нервностойно положение към Центъра за социална интеграция и рехабилитация, под ръководството на сестрите Францисканки и включват сцени от живота на Исус Христос, Дева Мария..
Влизаме в едно уютно ателие на творец, то е разположено на малка уличка в Капана, в него работи Йорданка Георгиева. Тя се завръща в България през 2022 година, след дълго време, в които живее и работи на остров, разположен някъде между Великобритания и Франция. Художничката рисува символа на християнството - рибата и вярва, че арттерапията помага..