"С годините професионална работа установихме с колеги, че един от основните проблеми в личностното развитие на младото поколение са точно тези с възпитанието. Децата умеят да се образоват, родителите са достатъчно грамотни, за да направят това, но когато стане въпрос за възпитание като поведение в професионална среда, защото всички сме социални същества, ако не съумеем добре да се впишем в обществото, това, че имаме знания и талант, може да се окаже без значение", заяви артист-солистът на държавна опера Пловдив Георги Султанов.
Той уточни, че Фондация "Ди Моле- България", която бе създадена преди три години, е част от световната организация "Ди Моле - Интернешънъл", чиято основна функция е възпитателна, по отношение на личнотостното и професионално развитие на младите хора. В организацията членуват професионалисти не само от гилдията, но и от други гилдии, които са заинтересувани в бъдеще да се срещат все по-често хора, които са любопитни към професията и чрез нея да подобрят начина на живот.
Организацията обхваща специалисти от различни области - правото, бизнеса, строителството.
"Аз също съм част от тази организация, под формата на ментор към тях, и ги занимавам с интересните подробности свързани с професиите в областта на изкуството. Мъдрите са ни научили, че човек трябва да прави това, което счита за важно, а резултатът не е подвластен на нашите възможности".
Султанов подчерта, че връзката с младите хора е естествена, защото те чисто интуитивно имат нужда от общуване. Когато видят ниша, в която нещо им се предлага, те са любопитни, добронамерени и чисти и подхождат с голямо любопитство. Отговорността за менторите е да не се възползват от това и да не ги насочват към извънреални отношения.
"Младите имат изострени сетива и виждат света чист и истински, но човек с времео малко или много започва да изкривява възприятията си - дали професията ще повлияе, дали семейното положение и .н., много са причините, поради които личността впоследствие става малко себична и всеки изхожда от собственото си мнение. А децата имат по-обществен, по-социален начин на мислене".
Султанов разказа, че чрез пряко запознаване с професията свързана с оперното изкуство, в процеса на общуване в продължение на три години младите са имали възможност да участват като статисти в спектаклите на операта и така са имали възможност да се докоснат до някои от най-големите изпълнители в световното оперно изкуство. В следващия етап те сами са подели инициатива да вършат нещо в обществена полза, като са започнали да работят по програми, свързани с екология, взаимопомощ и образователен процес. Това усилие е прераснало в идеята да учредят стипендия за талантлив човек в сферата на българската народна хореография.
За мотивацията на един успешен оперен певец, какъвто е Султанов, да търси като необходимост за собственото си самоутвърждаване като личност, контакт с младите хора, той подчерта, че съществува огромна поколенческа пропаст в реализирането на кадрите, заради потока от нарастваща информация.
"След анализ, който направихме, се установи, че проблемът не е в незнанието или в ниската степен на образованост, а - във възпитанието. Жалко за човек, който има знания, но няма възпитанието да ги прилага. Решихме да се занимаем с духовната страна на професиите, отколкото с материалната. Ефектът беше поразителен! Младите хора решиха, че искат да бъдат и проводници за нас да ни свържат с по-малките и това е приемственост, дошла по естествен начин. Аз съм много изненадан, изненадват ме всичките им идеи, те забелязват очевидните неща, докато ние ги подминаваме и не се сещаме".
На 50-годишния юбилея на Ансамбъл "Тракия" на Античния театър, който съвпада с 50-годишния юбилея на Факултета по българска народна хореография към АМТИИ, младежите са решили да учредят стипендия и да съберат сами средства за нея чрез различни инициативи. Стипендията е за целия срок на обучението, уточни Султанов.
"Формулата, която предложих, е ние по никакъв начин да не участваме в избора на този, който я печели. Този, който е одобрен от професионалистите от Академичния състав на АМТИИ, те ще решат кой я получава. Стипендията вече е връчена, подписан е договор за пет години с този студент, двете страни са задължени - едните да гарантират средствата, а другият - да спазва правилата, които тя налага, т.е. успех не под 5.50, присъствия, участие в извънкласни занимания свъврзани с академичното му развитие, всичко, което се изисква от един достоен гражданин".
Хората свързват често културата с изкуството, но изкуството е най-висшата форма на изразяване на културата на един народ - на обличане, на хранене, на здравословен живот, културата на поведение, подчерта, Султанов.
"Решихме да фокусираме вниманието си да изграждаме културни хора, които имат отношение към изкуството. Но може би заради модения начин на общуване с технологиите, младите хора се чувстват в изолация от директен контакт. Или ако го намерят, той невинаги е позитивен".
Това интервю е първата публична изява за работата на Фондацията, която разчита на около 30 професионалисти в пет големи града в страната - София, Пловдив, Бургас, Велко Търново и Варна. Менторите са с различни професии и искат да възпитат младите хора да са заинтересовани от образованието.
"Големите проблеми, с които се сблъскваме, са в нас. Децата отварят такива проблемни въпроси, за които се налага да се готвим допълнително. Ако имаме казус, който трябва да решаваме с младите хора, той не е в тях, казусът е в нас", заяви още Георги Султанов.
Интервюто - звуковия файл:
Още през лятото , когато се определяха цените, енергийните дружества алармраха, че се подценява прогнозираното потребление на домакинствата. Още тогава те обърнаха внимание, че заложените цифри са по - ниски от очакваното потребление . Тогава, за да има по - ниски цени на електрическата енергия, беше заложено едно по - малко потребление...
Н ад 70 души от затворения завод "Монди" се събраха на протест пред Министерския съвет с искане държавата да помогне за спасяването на завода. Това съобщи за Радио Пловдив Стоян Марински от инициативния комитет, организирал протеста. "Много дипломатични подходи сме направили досега, за да спасим завода. "Монди" е много печелившо дружество,..
Водният проблем на Брестовица е напът да се реши, след като МРРБ одобри финансиране на част от новия водопровод на селото. Хората там, които протестираха заради замърсената с манган вода, не се чувстват привилегировани, защото Брестовица страда от почти 5 години, заяви в програма "Ден след ден" Любомир Томов от сдружението „Живот за Брестовица“...
Традиционната предколедна среща с граждани на тема "Какво се случи тази година и какво ще се случва следващата?" организира финансовият анализатор Светозар Гледачев. Тя ще се проведе в галерия "Резонанс" от 17.30 часа и на нея ще бъдат дадени конкретни отговори на важни въпроси, свързани с това дали идва нова криза и каква ще бъде тя –..
Очакваме с около 20 процента ръст в онлайн продажбата за коледните и новогодишните празници тази година , каза в интервю за Радио Пловдив Жанет Найденова от Българската е-комерс асоциация като отбеляза, че онлайн потребителите уважават и обичат удобството на онлайн търговията. Най-голям процент от българските онлайн купувачи - 95,5% предпочитат..