Изложбата ѝ „Усещане за място“ се открива на 12-ти октомври, от 18 часа. След впечатляващата ѝ първа самостоятелна изложба, през юни 2021 година, пловдивската публика има шанса, отново, да потъне в деликатните пространства на нейните картини.
Траяна Панайотова е родом от Ямбол, завършила е професионална гимназия за приложни изкуства в Казанлък, после учи във Велико Търново. Завършва като бакалавър "Изящни изкуства" с направление скулптура, при проф. Константин Денев и ас. Тодор Ламбов. Дипломира се като магистър по "Педагогика на изобразителното изкуство" с направление скулптура, при доц. Георги Минчев. През летния семестър на учебната 2008-2009 година е студент по програма "Еразъм" в Лисабонски университет, Факултет по изящни изкуства. От 2020 година е член на СБХ.
Има участия в различни форуми, като кураторски изложби, национални изложби, биеналета в страната и чужбина. Носител е на много награди у нас и в чужбина. Последната е през миналата година, награда за живопис от IX Международно биенале „Изкуството на миниатюрата“, в художествената галерия в Русе. През 2019-а година получава номинация за международна награда „Валтер Кошатцки”, Музей за модерно изкуство MUMOK, Виена, Австрия.
„Аз съм израснала с изкуството на моята леля. Мога да кажа, че това разбиране за изкуството съм го наследила от моето семейство. И сякаш изкуството ме избра. Не съм се чудила много, с какво да се занимавам. Във времето, по-скоро, се насочих към колажа, към двуизмерното изразяване. Според мен не е важно жанрово дали ще продължиш да работиш това, което си учил, защото изкуството е навсякъде. Може би, някой ден отново ще се върна към скулптурата, защото някои неща не можеш никога да ги изоставиш, но в момента се занимавам главно с колаж“, казва Траяна Панайотова.
За втората си изложба в Пловдив, „Усщане за място“, тя е подготвила основно колажи и смесена техника, на основата на хартия.
„Изложбата се казва „Усещане за място“, защото смятам, че това дава пълната свобода на мен и на хората да интерпретират изложбата по свой начин. Смятам, че бягството от конкретността може да даде свободата за по-пълно наслаждение на това, което виждаш. Все по-често ни липсва на нас съвременните хора, например, човек да застане на едно място и да се рее в пространството, свободата да наблюдаваш едно небе, свободата да наблюдаваш пейзажа около себе си. Не си позволяваме свобода, свободата да погледнем на света по друг начин“, казва още Траяна Панайотова, гост в предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
В Пловдив тази вечер за 16-и път ще стартира Международният фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща". Началото му ще поставят довечера две световноизвестни имена – цигуларят Марио Хосен и пианистката Дора Делийска . Концертът е в Епископската базилика. Роденият в Пловдив Марио Хосен заяви, че рядко се връща в Пловдив заради..
С поредица събития в Пловдив отбелязва 90-годишнината от рождението на големия български художник Димитър Киров – ДиКиро. В къщата на Верен Стамболян , където е Постоянната експозиция на ДиКиро, се провежда живописен пленер с участието на ученици и преподаватели от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ и на Националната..
Филмът "Това, което остава" е история за екстремното съзряване на момче по време на трагични събития, които разтърсват семейството му. Тази вечер, 20.05.2025 от 19:00 часа е прожекцията в Лъки Дом на киното - Пловдив. Входът е свободен. Днес на прожекцията в Пловдив ще присъства режисьорът на филма Димитрис Георгиев. Историята не е..
Премиера на книгата с разкази и есета „Светулки през зимата“ ще направи пловдивската авторка Мария Николова тази вечер в Народна библиотека „Иван Вазов“. За писателката и нейното творчество ще говори редакторът акад. Благовеста Касабова. Модератор на литературната среща ще бъде писателят Иван Христов. Това е втора книга с проза на Мария..
Красимир Димовски получи Националната литературна награда за български роман на годината "13 века България". Той бе отличен за романа си "Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П". Името му бе съобщено на церемония в Софийската градска художествена галерия. Авторът каза, че най-голямото богатство на човек е да може да намери празно пространство: В..