Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Някой се страхува от приемането на Закон за сценичните изкуства

Схемата за източване на театрите в Разград и Смолян ще стане по-ясно след включването на всички проверки, които текат от Инспекторатите към Министерството на културата и към Министерския съвет, смята Диана Андреева от „Обсерваторията по икономика на културата". На този етап за нея звучат странно обвиненията на прокуратурата и пускането под гаранция на всички обвинени за схемите в Разград и Смолян, както и липсва на достатъчно твърдение. 

Всички хора очакват по- голяма яснота и пресичане от МК на подобни практики. Това е черно петно ​​в българската култура в контекста на бюджет 2025 година, което се очертава с дефицит, коментира тя пред Радио Пловдив.  Според нея е важно да се изясни и връзката не само между директорите на театрите с останалите обвинени по случай, но и със служителите в Министерството на културата. Липсата на контрол в МК води до такива нарушения, липсва на Закона за сценичните изкуства, които трябваше да бъдат приети заедно с делегираните бюджети, с предпоставки за подобни нарушения. Ако има хора от МК, замесени в схемата, това е угроза за контрол на ограничените финансови ресурси в културата и това е нетърпимо, подчертава експертът.

Случаите в Разград и Смолян, както и докладите на АДФИ показват пропуски в нивата на контрола, смята Андреева и припомни, че в момента субсидията за сценични изкуства е над 200 милиона лева, което е с 10 пъти повече от преди 13 години. Публичните финанси биха изкушили част от хората, особено при липса на контрол, Диана Андреева и даде пример с българското кино, което получава  около 4 пъти по- малко финансиране, но подобни схеми не могат да се случат.

Ограниченията на правомощията не стават със заповеди и наредби, а със Закон за сценичните изкуства. Който се страхува от Закона за сценичните изкуства, попита риторично тя и добави, че преди години директорите са искали повече свобода за действие. Трябва да има ясна регламентация в Закона, който да ограничи злонамерените практики в сценичните изкуства. Заповеди и наредби ще дадат инструмент за недобросъвестни действия или за собствен контрол или за отпускане на контрол, категорична е Андреева. Задължително, по думите й, е и изготвянето на финансов анализ за нуждите на театрите, който не е верен през последните 13 години.

Според нея има отзвук от скандала и за страданието той е отрицателен, има и страх от проверки в сценичните изкуства, както и в цялата система на МК. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21