Десетото юбилейно издание на Международния кино-литературен фестивал Синелибри 2024 ще се проведе в Пловдив между 19 октомври и 3 ноември т.г. под мотото „Поезия безкрай“, което е неслучайна референция към едноименния филм на забележителния режисьор Алехандро Ходоровски, чиито сюрреалистични откровения пленяват или отблъскват, но никога не оставят зрителя безразличен. А крилете във фигурата са недвусмислена препратка и към знаковия филм на Вим Вендерс „Криле на желанието“. Защото в основата на всяко изкуство, на всеки филм, поема или спектакъл стои желанието.
Програмата на фестивала предвижда ексклузивни прожекции в Пловдив на най-нови филмови заглавия, екранни адаптации на литературни произведения, отличени в рамките на последните издания на утвърдените световни кино фестивали и форуми, сред които Кан, Берлинале и Венеция, както и вълнуващи съпътстващи събития. Център на пловдивската кинопрограма ще бъде LUCKY Дом на киното.
Фестивалната завеса на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал „Синелибри“ е вече повдигната с обявяване на предварителната амбициозна програма за цялата страна, която започва на 10 октомври и приключва на 3 ноември.
Общо 20 са заглавията, които пловдивчани ще могат да видят ексклузивно в рамките на фестивала. На 3 ноември, 16:30 часа в LUCKY Дом на киното ще бъде представен work-in-progress на документалната филмова поредица „Петокнижие Анжелово“. Филмовата поредица посветена на 100-годишната история на Анжел Вагенщайн представлява една забележителна история от последния век на България и света, разказана през невероятната съдба на една конкретна личност. История, в която всеки би могъл да разпознае себе си. И да си обясни света, който всички заедно се опитваме да обитаваме.
Международен кино-литературен фестивал Синелибри 2024 в Пловдив се осъществява с финансовата подкрепа на Община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2024 година.
Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..