Десетото юбилейно издание на Международния кино-литературен фестивал Синелибри 2024 ще се проведе в Пловдив между 19 октомври и 3 ноември т.г. под мотото „Поезия безкрай“, което е неслучайна референция към едноименния филм на забележителния режисьор Алехандро Ходоровски, чиито сюрреалистични откровения пленяват или отблъскват, но никога не оставят зрителя безразличен. А крилете във фигурата са недвусмислена препратка и към знаковия филм на Вим Вендерс „Криле на желанието“. Защото в основата на всяко изкуство, на всеки филм, поема или спектакъл стои желанието.
Програмата на фестивала предвижда ексклузивни прожекции в Пловдив на най-нови филмови заглавия, екранни адаптации на литературни произведения, отличени в рамките на последните издания на утвърдените световни кино фестивали и форуми, сред които Кан, Берлинале и Венеция, както и вълнуващи съпътстващи събития. Център на пловдивската кинопрограма ще бъде LUCKY Дом на киното.
Фестивалната завеса на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал „Синелибри“ е вече повдигната с обявяване на предварителната амбициозна програма за цялата страна, която започва на 10 октомври и приключва на 3 ноември.
Общо 20 са заглавията, които пловдивчани ще могат да видят ексклузивно в рамките на фестивала. На 3 ноември, 16:30 часа в LUCKY Дом на киното ще бъде представен work-in-progress на документалната филмова поредица „Петокнижие Анжелово“. Филмовата поредица посветена на 100-годишната история на Анжел Вагенщайн представлява една забележителна история от последния век на България и света, разказана през невероятната съдба на една конкретна личност. История, в която всеки би могъл да разпознае себе си. И да си обясни света, който всички заедно се опитваме да обитаваме.
Международен кино-литературен фестивал Синелибри 2024 в Пловдив се осъществява с финансовата подкрепа на Община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2024 година.
В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” . За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..
Сборникът "Shining Wind/Сияен вятър" е издание на Британското хайку общество. Той ще бъде представен в събота, на 30 ноември, в Конуей Хол, емблематична сграда за британската столица. В нея се провеждат културни събития, книжни панаири, поетични рецитали, срещи на поетични, философски и културни общества. Антологията ще представят..
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света..
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
„Гласът на Страдивариус“ – Красимира Стоянова и 300-годишната цигулка на Страдивариус на Светлин Русев ще звучат за първи път в Пловдив в концерт от Музикалния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“ в Епископската базилика на Филипопол. Оперната прима Красимира Стоянова, известна с красотата и изяществото на своя тембър и младият..