Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Размерът на бюджетния дефицит може да се оптимизира

Румен Гълъбинов
Снимка: БНР - Ани Петрова

Реалистична ли е прогнозата за 18 млрд. бюджетен дефицит за 2025 година  и кои са основните рискове за бизнес средата в страната в контекста на очакваното повишаване на минималната работна заплата, присъединяването към еврозоната и опасността България да загуби над 1,5 млрд лева от безвъзмездните европейски средства.

Според икономиста Румен Гълъбинов тази прогноза е най-лошият сценарий, който може да ни се случи, но има възможност да се оптимизира в значителна степен размерът на бюджетния дефицит.

„Планът за възстановяване и устойчивост (ПВУ) е много важен елемент от възможността ние да получим свежи пари, средства, които ни се полагат и са ни гласувани. Тук се събират няколко неща – да си получим следващия транш от националния ПВУ, също така средствата за енергиен преход и справедлив преход, така че да можем успоредно с това да усвояваме средства по оперативните прогами", коментира икономистът.

По думите му обаче отново се разчита на решение от парламента в последния момент, за да бъдат взети правилните решения. Гълъбинов се надява това да стане, тъй като в противен случай има риск да държавата да финансира действията по преструктурирането на българската икономика със собствени средства. 

"Това доста трудна задача и може да утежни нещата от фискална гледна точка, да сме принудени да вземаме още международни заеми под формата на емитирани облигации. Нещо, което бихме могли да предотвратим, ако се стартира усвояването на евросредствата", посочи Гълъбинов.

Той прогнозира, че изборите, когато се състави новото Народно събрание, ще има искане за допълнителни бюджетни разходи по различни направления. 

"Надявам се на здрав разум и практичен поглед върху нещата, за да бъдат тези разходи така планирани, че да не нарушат балансите, тъй като за членството в еврозоната ни е необходимо освен 3% дефицит, също и по-ниска инфлация. А всяко едно инжектиране на пари в системата под формата на най-различни други бюджетни разходи би могло също да забави спадането на инфлацията в България, към което ние се стремим. Затова е много важно като политическа отговороност, партиите, които влязат в следващия парламент да проявят при обсъждането на бюджета за 2025 година здрав разум", подчерта икономистът.

Той смята, че за радикална данъчна реформа в този момент, преди още да сме влезли в сухопътния Шенген, едва ли е най-подходящият момент. 

Чуйте още в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02