Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Размерът на бюджетния дефицит може да се оптимизира

Румен Гълъбинов
Снимка: БНР - Ани Петрова

Реалистична ли е прогнозата за 18 млрд. бюджетен дефицит за 2025 година  и кои са основните рискове за бизнес средата в страната в контекста на очакваното повишаване на минималната работна заплата, присъединяването към еврозоната и опасността България да загуби над 1,5 млрд лева от безвъзмездните европейски средства.

Според икономиста Румен Гълъбинов тази прогноза е най-лошият сценарий, който може да ни се случи, но има възможност да се оптимизира в значителна степен размерът на бюджетния дефицит.

„Планът за възстановяване и устойчивост (ПВУ) е много важен елемент от възможността ние да получим свежи пари, средства, които ни се полагат и са ни гласувани. Тук се събират няколко неща – да си получим следващия транш от националния ПВУ, също така средствата за енергиен преход и справедлив преход, така че да можем успоредно с това да усвояваме средства по оперативните прогами", коментира икономистът.

По думите му обаче отново се разчита на решение от парламента в последния момент, за да бъдат взети правилните решения. Гълъбинов се надява това да стане, тъй като в противен случай има риск да държавата да финансира действията по преструктурирането на българската икономика със собствени средства. 

"Това доста трудна задача и може да утежни нещата от фискална гледна точка, да сме принудени да вземаме още международни заеми под формата на емитирани облигации. Нещо, което бихме могли да предотвратим, ако се стартира усвояването на евросредствата", посочи Гълъбинов.

Той прогнозира, че изборите, когато се състави новото Народно събрание, ще има искане за допълнителни бюджетни разходи по различни направления. 

"Надявам се на здрав разум и практичен поглед върху нещата, за да бъдат тези разходи така планирани, че да не нарушат балансите, тъй като за членството в еврозоната ни е необходимо освен 3% дефицит, също и по-ниска инфлация. А всяко едно инжектиране на пари в системата под формата на най-различни други бюджетни разходи би могло също да забави спадането на инфлацията в България, към което ние се стремим. Затова е много важно като политическа отговороност, партиите, които влязат в следващия парламент да проявят при обсъждането на бюджета за 2025 година здрав разум", подчерта икономистът.

Той смята, че за радикална данъчна реформа в този момент, преди още да сме влезли в сухопътния Шенген, едва ли е най-подходящият момент. 

Чуйте още в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БТС улеснява издирването на туристи в беда

Българският туристически съюз работи по създаването на Национален туристически портал. Това ще е интернет платформа, която да улесни туристическите пътувания, както и по-лесното издирване на туристи в беда, разбираме от Васил Николов, който  е член на Управителния съвет на БТС.  "Това е една сериозна инфомационна система, включваща в себе си..

публикувано на 20.05.25 в 14:12

С мълчанието си институциите помагат за страха от еврото

Митът, че с въвеждането не еврото цените в България ще се покачат драстично, е потвърждение на приципа, че нещо повторено 100 пъти хората започвата с него, каза в предаването "Точно днес" Богимил Николов от организацията "Активни потребители". Като аргумент за обратната той даде пример със страните, които са апрели еврото и в които с годините..

публикувано на 20.05.25 в 09:00

Изборите в Румъния бяха "за" или "против" Европа

Румъния вече има избран нов президент. Независимият кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан победи с 53,6% от гласовете крайнодесния Джордже Симион, който получи 46,4%. Избирателната активност достигна близо 65 процента.  Това е най-голямата избирателна активност  на втори тур на президенстки избори и въобще през 21-ви век  в Румъния.  Изборът..

публикувано на 19.05.25 в 16:40

Необходими са допълнителни 260 хил. лева за заплатите на сестрите

За да се изравнят заплатите на медицинските сестри в училищата и детските градини в Пловдив с тези в яслите, Община Пловдив трябва да осигури допълнителни 260 000 лева. Това заяви главният скертера на Община Пловдив Ангелина Топчиева по повод информацията от КТ „Подкрепа“, че стартират процедура по Закона за уреждане на колективните трудови..

публикувано на 19.05.25 в 15:07

Над 4800 зрелостници ще се явят на ДЗИ в Пловдив и областта

Държавните зрелостни изпити в 12 клас в ще се проведат през тази седмица. Зрелостниците ще положат изпит по български език и литература на 21 май и на 23 май, ще се явят на втората матура. Тази година в Пловдив и областта, в 70 училища ще се проведе първият ДЗИ по БЕЛ, в общо 406 зали ще пишат 4878 зрелостници. Данните съобщи началникът..

публикувано на 19.05.25 в 14:05