Това коментира финансистът Любомир Дацов по повод изказването на служебния премиер Димитър Главчев, че страната ни би поискала нов конвергентен доклад, когато намали инфлацията.
Обясни още, че у нас тя се запазва около 1% и не се стопява през последните 5-6 месеца. Това е и причината, заради която нямаме основание да твърдим, че ситуацията у нас се е подобрила спрямо другите.
Любомир Дацов разясни, че за да можем да изпълним критерия трябва в страните, които са част от еврозоната, да има по-висока инфлация, а при нас тя да спадне. Това обаче към момента не се наблюдава.
„Миналият месец беше разликата 1.1%, в момента е 1.05%, т.е. няма нищо, което да навежда на мисълта, че България ще изпълни критерия. Още повече, че предстоят месеци, в които ще има правене на още по-големи фискални дефицити – доста по-големи харчове, които като цяло ще помпат потреблението допълнително.
Нито сегашното служебно правителство, нито предишното провежда анти инфлационна политика, така че не могат да се очакват по-различни резултати
Ние не правим политика, насочена към намаляване на инфлацията, т.е. ако това стане - ще се случи случайно, а няма да бъде, защото е следствие на определен тип усилия.
Тази дупка няма да се затвори до края на годината. Ако продължаваме с държавните разходи и с тази бюджетна политика това няма да се случи и през първите три месеца на следващата година.
Вече освен инфлацията говорим и за друг проблем стабилността на публичните финанси, т.е. ние не само, че не подобряваме нещата, но от гледна точка на критерии ги влошаваме“, обясни Дацов.
Той даде пример с това, че разходите за въоръжение бяха 1% от БВП, вече надхвърлят 2% и се говори за достигането им до 2.5% от БВП.
Според него именно воденето на този тип политика откъсва от реалността и от основни макроикономически основи, което е и причината за това, което се случва в публичните финанси.
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..
Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...