Има ли наистина бившата съветска република страната такава възможност?
Да, може да го стори, тъй като тя беше най-развитата част от тогавашния СССР и разполага със всики знания и технологии. Алтернативата приемане в Алианса или създаване на ядрено оръжие в никакъв случай не е заплаха. Това обаче е едно крайно решение, като резултат от безсмислената агресия на Русия, но и заради колебанието от страна на свободния свят да пресечем тази инвазия. Освен това ситуацията на бойното поле се влошава, включително и с международни фактори като Иран и Северна Коея, които открито подпомагат Русия – коментира Велизар Шаламанов, бивш министър на отбраната.
Същевременно, Русия предупреждава за ответни мерки, най-острата от които е да преразгледа ядрената си доктрина (за пръв ядрен удар).
Това обаче е шантаж от руска страна – да не забравяме че Украйна е нападнатата страна и на нейна територия се вихри цялата разруха. Така че, те имат право да се защитят. Това е последна опция да се защитят – смята Велизар Шаламанов.
Германия пък настоява, че въпреки подкретата за Украйна, тя не трябва да става причина за блъсък на НАТО с Русия.
НАТО обаче бе създадена навремето именно със цел да възпре съветската експанзия и цялостната комунистическа заплаха за Европа. Със много голяма вероятност, ако ние допуснем унищожаването на Украйна, то Русия сама ще започне война с държави от НАТО. Затова най-добрия начин да се предотврати такова развитие е покана за членство към Украйна. Това ще е дълъг процес, но има надежда да възпре и вразуми агресивността на Русия.
Основният проблем при катастрофата с двамата пилоти е изобщо решението за провеждане на авиошоу точно в такъв неуместен момент – коментира по друга тема Велизар Шаламанов.
Когато имаме такива тежки проблеми в инфраструктурата, летателната подготовка и въобще с авиацията, свързани с отдавна остарялата съветска техника. Още по-малко за отбелязване на 35 годишнината от приемането на въоръжение на МиГ-29 у нас. Това никак не се вписва с честването на 20-та годишнина от членството ни в НАТО. Нашата основна задача е ускорено превъоръжаване и подмяна на 40-годишната ни бойна техника, която освен за демонстрации, за друго не става. Освен това такова събитие не биваше да съвпада с предизборна кампания, категоричен е бившият военен министър.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...