В последно време работим по една голяма изложба „Тракия и античният свят“, която е част от поредица изложби, организирани от „Гети мюзиъм“ в Лос Анджелис. Подготовката трае вече 5-та година, като основният организатор е НАИМ при БАН, който заедно с още 13 български музеи представят най-емблематичните предмети на тракийската култура. Това разказа в предаването "Точно днес" археологът Любомир Мерджанов.
Той допълни, че най-много експонати има НАИМ-БАН, след това е Археологическият музей в Пловдив, който участва с Панагюрското съкровище и 2 съкровища от могила Мушовица и Башова могила.
"Изложбата представя тракийската култура в много сериозен мащаб. Ще стане много впечатляващо. Гордост за нас е, че осигуряваме голяма част от експонатите", посочи археологът.
Той припомни, че музеят е създаден доста отдавна от Джон-Пол Гети, мултимилионер и частен колекционер, като в музея показва своята колекция. „Много е впечатляващо, работи се в огромни размери и се надявам и ние един ден да можем да разполагаме с такива условия“, каза археологът.
Мерджанов разказа, че двете погребения от могила Мушовица и Башова могила са част от некропола при Дуванлий. Едното погребение е женско, със златен нагръдник, 10 златни обици и 2 златни наушника, 3 златни фибули. Има и архаична теракота на бюст на жена, амфора, стъклени шишенца и др.
Другото погребение е мъжко, което се състои от сребърен ритон, сребърни чаша и блюда с изображения, бронзова броня, комплект от съдове и др.
Изложбата се открива на 3 ноември и е достъпна за посетители до 3 март 2025 г.„До момента сме документирали късноантична сграда, с няколко преправки. Документирали сме нейните подове, те са няколко един върху друг. Под сградата разкриваме друга, по-стара, от 3 век. А върху късноантичната сграда регистрираме и 2 много масивни зида на кал, които за съжаление не са много запазени. Предполагаме, че те са от Средновековието. Тепърва ще влизаме в дълбочина“, посочи той.
Цялото интервю на Живка Танчева с Любомир Мерджанов е в прикачения файл.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..