Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тракийски съкровища гостуват на музея "Гети" в Лос Анджелис

| Интервю

В последно време работим по една голяма изложба „Тракия и античният свят“, която е част от поредица изложби, организирани от „Гети мюзиъм“ в Лос Анджелис. Подготовката трае вече 5-та година, като основният организатор е НАИМ при БАН, който заедно с още 13 български музеи представят най-емблематичните предмети на тракийската култура. Това разказа в предаването "Точно днес" археологът Любомир Мерджанов

Той допълни, че най-много експонати има НАИМ-БАН, след това е Археологическият музей в Пловдив, който участва с Панагюрското съкровище и 2 съкровища от могила Мушовица и Башова могила.  

"Изложбата представя тракийската култура в много сериозен мащаб. Ще стане много впечатляващо. Гордост за нас е, че осигуряваме голяма част от експонатите", посочи археологът.

Той припомни, че музеят е създаден доста отдавна от Джон-Пол Гети, мултимилионер и частен колекционер, като в музея показва своята колекция. „Много е впечатляващо, работи се в огромни размери и се надявам и ние един ден да можем да разполагаме с такива условия“, каза археологът.

Мерджанов разказа, че двете погребения от могила Мушовица и Башова могила са част от некропола при Дуванлий. Едното погребение е женско, със златен нагръдник, 10 златни обици и 2 златни наушника, 3 златни фибули. Има и архаична теракота на бюст на жена, амфора, стъклени шишенца и др. 

Другото погребение е мъжко, което се състои от сребърен ритон, сребърни чаша и блюда с изображения, бронзова броня, комплект от съдове и др. 

Изложбата се открива на 3 ноември и е достъпна за посетители до 3 март 2025 г.

Археологът Любомир Мерджанов работи с екип на РАМ в частен имот на ул. „Ген. Гурко“ № 23, където ще се строи жилищна сграда.

„До момента сме документирали късноантична сграда, с няколко преправки. Документирали сме нейните подове, те са няколко един върху друг. Под сградата разкриваме друга, по-стара, от 3 век. А върху късноантичната сграда регистрираме и 2 много масивни зида на кал, които за съжаление не са много запазени. Предполагаме, че те са от Средновековието. Тепърва ще влизаме в дълбочина“, посочи той.

Цялото интервю на Живка Танчева с Любомир Мерджанов е в прикачения файл. 

По публикацията работи: Иванка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56