Неизползвани до момента водоизточници от терасата на река Стряма могат да решат проблeмите с водоснабдяването на Сопот. Това показа проверка на общината, областната администрация, Асоциацията по ВиК и водоснабдителното дружество в Пловдив и среща с представителите на институциите. Могат да се използват не само гравитачните водоизточници, но и неизползваните шахтовите кладенци. Те трябва обаче да се оборудват с нови помпени агрегати и да се възстанови напорният водопровод.
По-голямата част от водоподаването е гравитачно. А тези водоизточници са на критичния минимум. Чакаме експертите да кажат каква сума ще е необходима за решение на проблема на жителите, каза в интервю за Радио Пловдив кметът на общината Станислав Стоенчев. По думите му проблемът е от десетки години и се изразява най-силно през летния сезон.
По думите му състоянието на шахтовите кладенци е добро, въпреки че не се ползват от години. Остава да се извършват някои дейности, за да се пуснат в екслоатация.
"Неизползваните шахтовите кладенци трябва да се оборудват с нови помпени агрегати и да се възстанови напорният водопровод", обясни кметът.
Той заяви, че община Сопот ще подкрепи и ще съдейства за реализацията на този проект, защото засушаването става все по-голям проблем за неговата община през последните години.
Стоенчев благодари на местния бизнес за изразената готовност да подмогнат финансово проекта и припомни, че вчера на срещата в областната администрация от ВМЗ са изразили готовност срещата като изрази готовност да се подпомогне за реализацията на проекта, но заедно с други стопански субекти от региона, които използват значителни количества питейна вода.
От ВиК-Пловдив заявиха, че дружеството няма финансова възможност да реализира този проект самостоятелно.
Поет е ангажимент обаче в ускорени срокове да подготви подробна количествено-стойностна сметка за необходимите видове работи, свързани с включването на свободните кладенци.
Интервю с кмета на община Сопот може да чуете от прикачения звуков файл.
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..