Според проф. д-р Мариела Генева-Попова, началник на Клиниката по ревматология, инициативата е свързана с това да бъдат идентифицирани пациенти, които са в риск да развият остеопороза - първична или вторична или тези пациенти, при които вече е установена остеопороза, трябва да бъдат проследени за това как понасят лечението, доколко то е безопасно и ефективно за тях.
Тази пилотна инициатива обединява лекари и медицински сестри, които работят в екип, фокусирайки се върху здравето на костите. Те ще отговарят за лечението на остеопения и остеопороза, хиповитаминоза D, фрактури и други свързани състояния. Цялостната програма включва споделена мултидисциплинарна медицинска грижа, оценяване, диагностициране и обучение.
Остеопорозата е често срещано заболяване, при което плътността и качеството на костта намаляват, увеличавайки риска от фрактури, особено в гръбначния стълб, бедрото и китката. Загубата на костна плътност обикновено няма симптоми, а първият знак за остеопороза е често счупването. Заболяването засяга повече от половината от жените и мъжете над 50 години по света. Застаряването на населението предполага, че разпространението на остеопорозата ще нараства, което ще доведе до социално-икономически последици. Въпреки наличната информация, много хора, изложени на риск, остават недиагностицирани или нелекувани.
Съществуващите модели на споделена грижа предоставят възможност за получаване на специализирано лечение и наблюдение на съпътстващите заболявания. Програмата за здраве на костите цели изготвяне на персонализиран терапевтичен план за намаляване и предотвратяване на повторни фрактури. Преди всичко, е важно да се изследва костна минерална плътност (КМП), индекс на телесна маса (ИТМ), наличието на предходни фрактури и употребата на глюкокортикоиди, както и фактори като фамилна обремененост, тютюнопушене и прием на алкохол.
Рискът от счупвания може да бъде намален чрез промяна на начина на живот, включително здравословно хранене с повишен прием на калций и витамин D, ограничаване на алкохола и кофеина, и отказ от тютюнопушенето. Доказано е, че половин до един час умерена физическа активност пет пъти седмично е полезна. Препоръчва се също извършването на упражнения за мускулна сила, гъвкавост и баланс, особено за хора с повишен риск от падане.
За оптимизиране на резултатите и осигуряване на цялостна грижа в програмата „Костно здраве“ пациентите ще бъдат оценявани от специалисти в мултидисциплинарен екип, включващ ендокринолози, ортопеди и физиотерапевти, които ще дават заключения и препоръки.
Подходът на съвместна грижа чрез мултидисциплинарен модел позволява на здравните специалисти с професионални умения и компетенции да работят с всички заинтересовани страни, като специализираните медицински сестри играят ключова роля в координацията на грижите за пациентите.
Сестра Стефка Стоилова, която ще бъде координатор на програмата обясни, че целта е да се насочи вниманието на жените за проследяване и оценка , както и последващо придържане към лечение. Тя ще координира прегледите и лечението на пациентите. Според нея пациентът може да бъде консултиран освен с ревматолог, също с гинеколог, ортопед и други специалисти.
"Ние ще предложим на нашите пациенти изчисляване на техния фрактурен риск с валидирани световни инструменти, така че всеки един, който дори няма и не знае, но иска да си провери състоянието, това може да се случи в рамките на тази програма абсолютно безплатно", обясни сестра Стоилова.
По думите ѝ достъпът до програмата е абсолютно безплатен, ще бъде направен график, който ще бъде съгласуван с пациентите в определени дни и часове. Участниците в програмата ще получат безплатни образователни материали, свързан с добавките, хранителния и двигателен режим.
Пациентите, които желаят да се възползват от услугите на програмата, могат да се свържат с Клиниката по ревматология на УМБАЛ „Свети Георги“ на телефон 032/602-389 или да посетят базата на болницата на бул. „Васил Априлов“ 15-А в Пловдив.
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува един от водещите кардиохирурзи д-р Андрей Неутов, завеждащ на новото отделение по кардиохирургия в УМБАЛ "Пълмед". В Пловдив го води професионалния път, а в България за първи път пристига през далечната 2001 година по лична покана на проф. Александър Чирков. Идва за да специализира - първо..
Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..
„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..
"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..