Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няма подоходна политика, демографията го показва

„Увеличението на минималната работна заплата на 1077 лв. от 2025 г. ще подобри живота на една част от населението на страната ни, въпреки това тя е далеч от жизнения минимум.

Работодателите няма да успеят да задържат висококвалифицирани работници, ако техните доходи се изравнят с тези на нискоквалифицираните. Това също така показва, че и те са под линията на издръжка на живот, което не е нормално. Това коментира главният икономист на КТ „Подкрепа“ Атанас Кацарчев след като вчера МС одобри увеличението на най-ниските възнаграждения.

Той добави, че няма как един висококвалифициран работник да взима 1100 лв., както и че страната ни продължава да е една от най-бедните страни по отношение на доходи и покупателна способност. Уточни още, че целта на една нормална и адекватна държава е да се намери начин, така че хората да живеят спокойно.

„Един от големите фактори, който показва, че ние не сме адекватни по отношение на тези политики е демографията – виждаме как населението намалява, миграцията, вкарат се работници от други страни като се мисли, че по този начин проблемът ще бъде решен. Вижда се обаче, че това не работи. Единствената система, която би могла да накара хората да останат тук са заплатите“, каза Кацарчев.

Отбеляза още, че все пак се надява системата да бъде реформирана и то по начин, по който изисква директивата за минимални работни заплати, така че да покрива нуждите за издръжка.

„Доходите са ниски, има леко нарастване на доходите, но все пак изоставаме спрямо стандарта преди ковид, тъй като цените продължават да растат, въпреки че инфлацията намалява. Цените са високи спрямо заплатите, т.е. ние не достигаме стандарта спрямо преди“, каза Кацарчев.

Според него във формулата за минималната заплата трябва да има елементи като производителност на труда, но подчерта, че тя не зависи от служителя, а от работодателя.

„Това е функция на работодателя, така че няма как да се прехвърля от болната на здравата глава проблема с производителността на труда“, добави синдикалистът. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

1454 лв. е нетната заплата за издръжка, 62% не я достигат

2616 лв. са нужни на месец на 3-членно семейство, за да се издържа. Това сочат данните на най-новото изследване на Института за социални и синдикални изследвания и обучение на КНСБ за третото тримесечие на годината. С още информация в предаването "Ден след ден" -  Росица Антова , научен секретар на института. Тя подчерта, че храните и стоките от..

публикувано на 24.10.24 в 15:20

80% от студентите на ТУ желаят реализация и кариера в България

Заместник-ректорът на ТУ –София по Международна дейност и интеграция проф. Лидия Гълъбова откри 18-то издание на традиционния форум „Ден на кариерата“- Пловдив. Изложението се провежда по инициатива на ръководството на филиала и на „Център Кариера и възпитаници“ на ТУ-София в централното фоайе на IV-ти учебен корпус на ул.“Цанко Дюстабанов“ 25  с..

обновено на 23.10.24 в 20:25

Далеч сме от единна политика на БРИКС срещу Запада

"Такава група като Русия, Иран и Китай има едни икономически и политически интереси. Останалите страни имат различна икономика, различна свързаност със Запада и е сравнително трудно тази групировка да има някаква единна политика". Това каза икономистът проф. Ганчо Ганчев за страните в БРИКС. Форум на организацията се провежда в руския град Казан...

публикувано на 23.10.24 в 16:50

От показните акции не може да се очаква сериозна ефективност

Защо години наред никой не смее да каже за кои партии се купуват гласове? Защо разследванията не помагат купувачите на гласове да бъдат осъждани? Питаме бившия  министър на вътрешните работи и действащ адвокат Емануил Йорданов. „Аз винаг исъм бил против показните акции и не мисля, че от тях може да се очаква някаква сериозна ефективност. Не..

публикувано на 23.10.24 в 16:49
Проф. Красимир Калинов

Избори ще има, докато не избухне нещо в обществото

МВР-акциите и редовните социологически проучвания на общественото мнение преди вота поощряват или отблъскват гражданите да отидат да урните? Защо очакваме пореден отрицателен рекорд с избирателната активност тази неделя? Има ли дъно (не)представителността на политическата класа?  Според математика и социолог проф. Красимир Калинов, който е бивш..

публикувано на 23.10.24 в 16:35