Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Столипиново не вярва на лъжливи политици и празни обещания

В Столипиново по обед е шумно, пъстро и многолюдно. И не само пред училищата, където и се гласува, но и в малките задръстени от колички и сергии улички. Хората са навън и коментират с охота не само политическите теми и изборния процес, но и как живеят. 

Свикнали на медиен интерес в подобни дни, разговорът с четирима жители на квартала започва с уговорката, че тяхно право е да кажат дали са гласували, но в никакъв случаи за кого „хвърлят гласа си“.

 70 годишният дядо на 12 внуци споделя, че пенсията му е 400 лева и стига само за сметките. Всяка сутрин благодари на бога, че е здрав, моли се за децата и не излиза без да е чул новините. А ако зависи от него би направил хората да бъдат по-добри, да се обединят, защото няма значение какъв си – циганин, турчин или българин. 

Вторият ни събеседник също е пенсионер, който трудно свързва двата края и не вижда как животът в квартала може да стане по-добър след като месеци наред ремонтират една улица, а след като е направена до половината е зарязана. 

Общото между тях е, че не само не са доволни от политиците и това, което правят за живеещите в най-големият етнически квартал на Пловдив, но вече не им вярват. Категорични са, че всички „там горе“ крадът, лъжат и не мислят за народа. И не вярват, че нещо може да се промени. Казват, че и трудно се лъжат вече. Но признават, че има хора от тях, които продават гласа си. 

На това мнение са и двама млади мъже на 28 и  42 години. За тях няма място в квартала и търсят късмета си в чужбина. Не гласуват и по думите им, който и да спечели изборите ще е същото. 

По-младият от тях се надява в Германия да се уреди с шофьорска книжка, защото тук не може да се яви на курс –няма образование. Не е  ходил много на училище, може само да чете и пише, но говори трудно български. 

Другият вади  хляба на семейството си с много труд и се надява двете му деца да получат добро образование и да живеят по-добре. Според него само, ако всички в страната се обединят срещу  ограбването на народа и краденето на държавни пари и се накажат корумпираните политици - в България ще се живее по-добре.

Разговорът с тях е в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47