В Столипиново по обед е шумно, пъстро и многолюдно. И не само пред училищата, където и се гласува, но и в малките задръстени от колички и сергии улички. Хората са навън и коментират с охота не само политическите теми и изборния процес, но и как живеят.
Свикнали на медиен интерес в подобни дни, разговорът с четирима жители на квартала започва с уговорката, че тяхно право е да кажат дали са гласували, но в никакъв случаи за кого „хвърлят гласа си“.
70 годишният дядо на 12 внуци споделя, че пенсията му е 400 лева и стига само за сметките. Всяка сутрин благодари на бога, че е здрав, моли се за децата и не излиза без да е чул новините. А ако зависи от него би направил хората да бъдат по-добри, да се обединят, защото няма значение какъв си – циганин, турчин или българин.
Вторият ни събеседник също е пенсионер, който трудно свързва двата края и не вижда как животът в квартала може да стане по-добър след като месеци наред ремонтират една улица, а след като е направена до половината е зарязана.
Общото между тях е, че не само не са доволни от политиците и това, което правят за живеещите в най-големият етнически квартал на Пловдив, но вече не им вярват. Категорични са, че всички „там горе“ крадът, лъжат и не мислят за народа. И не вярват, че нещо може да се промени. Казват, че и трудно се лъжат вече. Но признават, че има хора от тях, които продават гласа си.
На това мнение са и двама млади мъже на 28 и 42 години. За тях няма място в квартала и търсят късмета си в чужбина. Не гласуват и по думите им, който и да спечели изборите ще е същото.
По-младият от тях се надява в Германия да се уреди с шофьорска книжка, защото тук не може да се яви на курс –няма образование. Не е ходил много на училище, може само да чете и пише, но говори трудно български.
Другият вади хляба на семейството си с много труд и се надява двете му деца да получат добро образование и да живеят по-добре. Според него само, ако всички в страната се обединят срещу ограбването на народа и краденето на държавни пари и се накажат корумпираните политици - в България ще се живее по-добре.
Разговорът с тях е в прикачения звуков файл.
Винаги намираме нещо ново в събитията, свързани с Априлското въстание и не можем да кажем, че има събитие, което да е изцяло изследвано и да се знае всичко, каза в интервю за Радио Пловдив главен асистент доктор Самуил Шивачев от катедра „История“ към Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“. Историкът подчерта, че събитията отпреди..
На 1 май, когато се отбелязват 149 години от избухването на Априлското въстание, учениците от ОУ „Васил Петлешков“ почитат паметта и на своя патрон – революционера Васил Петлешков. Радио Пловдив гостува в един час по история в учебното заведение. Посрещна ни директорката на училището Йорданка Начева, която подчерта, че тази година се..
Пловдив е на шесто място по размер на заплати в страната и въпреки икономическия растеж възнагражденията не се увеличават. Причините са свързани с наличието на картел при някои от предприятията и глада за работна ръка, коментира председателят на КНСБ в Пловдив и областта Боян Бойкински. Данните на Националния статистически институт за..
На 1 май град и община Първомай също празнуват. Тази година се навършват 80 години от преименуването на града, така че празникът е още по-тържествен. Днес традиционно ще бъдат наградени със Знака на града и диплом заслужили граждани и фирми и ще бъде запален огънят на Майските празници в общината, които продължават цял месец. "За нас..
Веселин Костов е основател и председател на „Браво Пловдив“ и според него признанието на Борисов, че е наредил освобождаването на Ерол Садъков, за да се дистинцира местната власт от всички, за които има съмнения, че се свързани с контрабанда, е популизъм, "който прикрива доста други неща". Борисов е разпоредил "ликвидиране" на "Браво Пловдив" от..