"Друг е въпросът, че едно правителство, подкрепяно от четири партии, няма да има комфорт да управлява един, та дори и половин мандат", коментира той.
Според него на тези избори има две изненади. "По-голямата е доста по-убедителното представяне на ДПС – Ново начало, в сравнение с АПС на Доган. Аз лично очаквах да е обратното съотношение на силите, но очевидно разнообразният ресурс, който беше хвърлен в кампанията, си е казал думата. Макар че що се отнася до турскоезичният електорат, там надмощието на Доган е видимо. Другата по-малка изненада е сравнително по-високата избирателна активност в сравнение с изборите на 9 юни. Ние предвиждахме 30-34%, а тя гони вече 38%. Това е добър сигнал от електората при всички призиви за гласуване, но все пак постижението е скромно, в сранение с други избирателни активности. Нямаше протестна вълна на тези избори, някой да се възмути от нещо и да излязат хората масово да гласуват", посочи Инджов.
Той не смята, че многото гласове в графата "Не подкрепям никого" е притеснително, а по-скоро е на мнение, че тази група избиратели са постигнали добър изборен резултат.
"Това е опция, която е дадена за хора, които са активни, отиват до секциите и дават ясен сигнал на политическите сили, че не искат да гласуват за тях. Това действително е един протестен вот! По-добре да отидеш и да гласуваш по този начин, отколкото да си останеш вкъщи", подчерта политологът.
Той обобщи, че цялостната избирателна картина е същата, както и на предишните избори - ниска активност, същото съотношение на ДПС (с двете фракции) и многопартиен парламент. Подобна конфигурация последно е имало през 2014 г., когато в парламента влязоха 8 партии, припомни, Иво Инджов. По думите му и сега имаме фрагментиране на политическото пространсво, ръст на националистическия вот с четирите партии (Възраждане, Меч, Величие и ИТН), които акумулират около ¼ от гласовете и криза на системните партии.
"На този терен може да се появи нов играч, който да промени правилата на играта за добро или лошо, но във всеки случай той може да върне интересът към политиката и да мобилизира много хора да гласуват. Всеки следващ избор при тази картинка за следващо Народно събрание, може да мобилизира много хора", смята Инджов.
Той припомни 2001 година, когато на фона на тоталната криза на политическия модел се появи царят, а през 2009 година, при подобна ситуация, изгря ГЕРБ на Бойко Борисов.
"Сега на фона на срива на политическата система може да се появи нов играч. Не вярвам Борисов да стане премиер, това са риторически упражнения. Най-вероятно много му се иска, но сигурно си дава сметка, че при 70 депутати няма как да удря по масата. Нужна е компромисна фигура. Но ГЕРБ трябва да излъчи такава фигура или, ако се договорят с ПП-ДБ и други две партии, да работят с тази конфигурация, но Борисов не го виждам като премиер", прогнозира политологът.
Чуйте повече в звуковия файл.
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..
Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков. "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..
Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..