Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва незабавна реформа на изборната организация

За решенията в политически план, на честността, технологията и организацията на вота разговаряме с изборния експерт Стоил Цицелков. 
Защо се случиха в последния момент „залповите“ искания за замени на членове на СИК? 
Защото го позволяваме. Такива са изборните ни правила и закони. Може да бъде сменен всеки, дори председател.  Става дума за „едни пари“, които се раздават на определени вътрешни лоялни хора. Това е причина за борбата коя група да ги получи – убеден е Стоил Цицелков. 
Това отново поставя въпроса за реформа на изборната организация. Сега има просто едни пожелателни обучения, те са доброволни, но няма изискване за някаква проверка, изпит на знанията на членовете на комисии. 
Така се създава допълнително чувство, че изборите не се провеждат по правилния начин. 
Изборната търговия е много трудна за доказване.  Това не е нормално електорално поведение. Схемите са много по-сложни, отколкото се представят, не става вече чрез списъци и тетрадки - коментира изборният експерт. 
Същото е и с преференциите – когато се струпат съмнително много за един кандидат. 
Продължават и грозните практики като абсурдния случай в Благоевград, където имаше куриозен „протест“ срещу висок параван, който попречил на наблюдател да вижда как се гласува. 
Що се отнася до машините или хартията – проблемът не е в технологията. Като цяло резултатите, макар и изкривени от такива грозни примери, са това, за което гласуваме. 
Вече не е достатъчна формулата да гласуваме за да се минимизира купеният и корпоративен вот. 
Основната мотивация при гласуването е искането да направим нещо за себе си. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57