Все по-голямо е раздробяването на парламента и все повече антисистемни партии влизат в НС, коментира в предаването "Ден след ден" политологът Георги Киряков.
Затова е много важно т.нар. системни партии да бъдат на ниво, за да преодолеят различията си и да създадат някакво нормално мнозинство и управление. "Има какво да се решава и да се управлява, а антисистемните партии нямат никакво намерение да помагат в управлението. Това е заложено в начина на говоренето на техните партии", обясни политологът.
Георги Киряков коментира, че заявката на партия МЕЧ да управлява МВР е малко странна от човек, който не познава механизмите на управление на една демократична държава и ги отрича в определен смисъл.
"МВР, като едно от най-важните, трудно би стигнало до партия МЕЧ. Какво ще направят, ако има съпротива от коалиционните им партньори Радостин Василев или някой от ПП МЕЧ да ръководи МВР с идеалната цел за акция „Чисти ръце“. Акцията в италианския вариант ли ще се прави или ще е побългарена? При по-сериозно представителство можеше и да имат претенции, но сега трудно да поставят условия за министерски постове", смята Киряков.
Макар че ГЕРБ са победителите, и тяхната легитимност е много ниска. Малко са гласовете им за тези претенции – да има кабинет с техния мандат с тяхната програма, както и да получат важни министерства. "В ситуация, когато да се управлява са нужни поне 3 партии, е рано да се поставят такива условия", допълни политологът.
Той допълни, че е ниска легитимността и на останалите партии и даде пример с МЕЧ и Величие, които са получили по 60 000 гласа. "Странно и плашеща е тази ниска легитимност (4 % от вота), а представете си каква ще е легитимността им за власт".
Киряков смята, че е голяма вероятността избирателната активност да продължи да пада, а доверието в НС също не е висока. "Така ще е, докато политическият процес не се отпуши през "нещо" - дали смяна на политическите елити или нов играч, каквато би била партия на президента Радев.
Цялото интервю на Емил Костов с политолога Георги Киряков е в прикачения файл.
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..