Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антисистемността е модерен способ за влизане в Парламента

"Отпадането на "Величие" от Парламента отваря вратата на оспорване на изборните резултати, защото такова ще има. От друга страна, тези, които  са си казвали до момента, че гласът им няма значение,  едни 25 гласа могат да обърнат изборния резултат. Виждаме, че всеки един глас оказва влияние", заяви политологът доц. Даниела Пастармаджиева - преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски".

По думите й, на последните избори е нямало големи изненади. За разлика от предишните, когато изненада бе "Величие", които не фигурираха в социологическите прогнози, сега социолозите коректно са предположили кои ще бъдат партиите в 51-то Народно събрание.

"По-скоро новост в поведението на партиите е, че ако по-малките и нови партии до момента са заявявали категорично, че ще бъдат в опозиция, сега първата заявка на лидера на  новите в Парламента -  политическа партия "Меч" Радостин Василев беше кое министерство би желал да получи. От една страна, това  може да се изтълкува като твърде дръзко поведение и че имат силата и някакви позиции, които за нас не са видими, за да заемат подобна активна позиция в управлението, а от друга - не е ясно как големите партии биха реагирали на подобно поведение".

Резултатът на антисистемните партии ще  нараства до момента, в който те станат част от изпълнителната власт. В момента, в който те станат част от управлението, всяко едно решение и евентуалните последици от него ще окажат негативен ефект върху рейтинга на партията и върху броя на гласоподавателите, които тя ще получи.

Доколко антисистемността е същностна за тези партии и доколко тя е способ за достигане до Парламента, защото антисистемността е популярна, ще се види в преговорите и при съставяне на правителство.

Най-вероятният сценарий за правителство е ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ да се опитат да направят някаква формула на управление заедно и да имат негласна подкрепа  Лидерът на ГЕРБ заяви, че единствените, с които няма да води преговори, са "Възраждане". 

 "Всяка партия си има заявки с кого не би управлявала и това прави задачата доста трудна, защото е като логически текст за интелигентността  - този няма да се коалира с онзи, но ако все пак се опитат да направят нещо с някой, който би ги подкрепил, без да влиза явно в коалиция с тях, това е едини вариант.

В тази кампания ПП "Възраждане" направиха някакви заявки за формиране на правителство, но те останаха на трето място и дали ще получат мандат или - не, зависи от президента".

Доц. Пастармаджиева заяви още, че подсказаното от Радостин Василев за съставяне на коалиция антиГЕРБ не е било основното, което малките партии са заложили като послание в кампаниите си. То се появява, когато партиите са вече в Парламента и затова тя допусна, че ПП-ДБ "биха могли да грабнат" и тази възможност, но зависи кои ще бъдат останалите им партньори.

"Коалирането с ПП ГЕРБ им донесе на тях доста негативи и не е ясно дали биха поели подобен риск отново. Рискът обаче не съответства на политическата логика, защото правителство би трябвало да бъде направено от партията-победител.

Въпросът в една нормална среда би трябвало да бъде кои партии биха направили правителство и какви биха били рисковете това да не се случи, а сега ние започваме обратно - има ли въобще възможности да се състави правителство, като презюмираме, че е по-голяма вероятността да няма правителство".

Резултатите от изборите показват, че равномерно са се повишили гласовете за всички партии - и в Пловдив, и на национално ниво и това се дължи на сезонността. Интересното в тези избори са резултатите за двете ДПС-та. И по-точно това, че в Пловдив повече подкрепа има ДПС - Ново начало, подчерта още доц. Даниела Пастармаджиева.

Интервю - звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Теодора Йовчева

Изостреният тон не вещае съставяне на правителство

Безпрецедентни критики има към честността на изборите. Това за мен е много сериозната заплаха, която следва от тези избори, а не толкова съставянето на правителство. Това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Теодора Йовчева, която коментира политическата ситуация след извънредния парламентарен вот в неделя и вече заявените „червени..

публикувано на 30.10.24 в 16:37

Търсят се пари за рекултивиране на депото на ВиК край Катуница

„ ВиК утайките в депото край Катуница са депонирани от края на 80-те години до 2008 г., когато тази дейност е преустановена “ – заяви в интервю за Радио Пловдив управителят на ВиК-Пловдив Антон Гълъбов. „ Мястото е оградено и се пази от жива охрана, благодарение на която пожарът е овладян “ – подчерта Гълъбов. „ Нека не плашим..

публикувано на 30.10.24 в 16:15

3.999 е числото на кризата, а БСП е бизнес партията в НС

Имахме избори байганьовки, купени, грозни, дописвани, несправедливи и не случайно има искане за касирането им, коментира в предаването "Точно днес" политологът Калоян Методиев.  Според него влизането или невлизането на "Величие" във всички случаи ще влоши ситуацията. Ако останат извън праламента, това ще ги превърне в креслива алтернатива, която е в..

публикувано на 30.10.24 в 11:10

Хлябът е обединител и политиците да не го забравят

В предложение на служебното правителство за бюджет 2025 не се предвижда удължаване на намалената ставка от 9%, която беше въведена за ресторантьорите и други бизнеси по време на COVID-19. Обсъжда се и отпадане на нулевото ДДС за брашното и хляба.  Годишният ефект от връщането на по-високата ставка е 400 млн. лв, артументира се финансовото..

публикувано на 30.10.24 в 10:42

31 гласа не стигат на "Величие", но резултатът им може да се промени

ЦИК направи една основна пиарска грашка, защото не обясниха, че огласените данни за разпределинието на гласовете са предварителни, сега предстои второ вкарване и премени са възможни, кочентира проф. Михаил Константинов, бивш член на ръковдството на ЦИК и на "Информационно обслужване".  По думитему при боравенето с огромни масиви от десетки милиони..

публикувано на 30.10.24 в 10:10