Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков представи днес рейтинговата система на висшите училища в България.
От нея става ясно, че Медицинският университет в Пловдив губи лидерството при специалност "Медицина". Обучението там вече е на втора позиция след Медицински университет- София. Пловдивският медицински вуз събира 71 точки, или с 1 точка по-малко от МУ-София.
Отличните направления са:
- в АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" - "Теория на изкуствата"
- в Университета по хранителни технологии - "Хранителни технологии"
- в Аграрния университет - две професионални направления – „Растениевъдство“ и „Растителна защита"
Пловдивският филиал на Техническия университет - София отново е безспорен първенец в 6 направления: „Електротехника и електроника“,„Енергетика“, „Комуникационна и компютърна техника“, „Машинно инженерство“, „Общо инженерство“, „Транспорт, корабоплаване и авиация“.
Данните показват, че над 85 % от завършилите магистърски програми след средно образование работят на позиции за висшисти. При завършилите магистърски програми след придобита степен на висше образование процентът на реализация на позиции за висшисти е над 70.
От настоящата година на платформата на Рейтинговата система се публикува и електронна версия на Националната карта на висшето образование, съобщи още министър Галин Цоков. По думите му това ще улесни, както висшите училища, така и работата на Националната агенция по оценяване и акредитация.
Проф. Цоков отчете и още няколко положителни тенденции, които се запазват и тази година. Безработицата при висшистите през предходните 5 години, се задържа на равнище от малко над 2%, като за магистърските програми след средно образование това равнище е едва около 1%.
Делът на наетите, които през първите 5 години след дипломирането си работят на позиция, за която се изисква висше образование, нараства до 61% от 59% през миналата година и при 46% през 2014 г.
Средният облагаем доход на висшистите също нараства, достигайки до 2523 лева от 2200 лева през миналата година и едва 980 лева през 2015 година.
Най-висок среден облагаем доход получават завършилите „Военно дело“ и „Информатика и компютърни науки“ (над 4500 лв.), следвани от тези, които са завършили „Математика“, „Металургия“, „Комуникационна и компютърна техника“, „Национална сигурност“, „Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми“, „Енергетика“, „Обществено здраве“ и „Електротехника, електроника и автоматика“ (между 3000 и 4000 лв.).
Тази година се наблюдава леко увеличение на общия брой на студентите - от 180 000 на 182 759. Трите професионални направления с много студенти са г. „Икономика“ с 25 383, „Педагогика“ (16 448) и „Медицина“ (13 265). Най-малко студенти се обучават в направление „Теория на изкуствата“ – 54.
В рамките на последното десетилетие делът на чуждестранните студенти в България се удвоява – от около 4% през 2013 г. до близо 9% от действащите студенти през 2024 г. Делът на чуждестранните студенти е най-голям в направленията „Медицина“ (58% от действащите студенти), „Стоматология“ (47%) и „Ветеринарна медицина“ (31%). В още 4 професионални направления чуждестранните студенти надхвърлят 10% от броя на действащите студенти. Това са „Фармация“ (14%), „Транспорт, корабоплаване и авиация“ (13%), „Музикално и танцово изкуство“ (12%) и „Туризъм“ (11%).
Новост в рейтинговата система е включването на индикатори, измерващи дела на студентите първо поколение, които показват, че близо 37% от студентите са от семейства със средно образование.
Рейтинговата система сравнява 51 акредитирани висши училища, предлагащи обучение в България в рамките на 52 професионални направления на основата на десетки показатели, измерващи различни аспекти на учебния процес, научната дейност, учебната среда, социалните условия, достъпността на образованието, престижа и регионалната значимост на висшите училища, както и реализацията на завършилите на пазара на труда. Целта е да се подпомагат кандидат-студентите в усилията им да направят информиран избор и да се ориентират в многообразието от възможности за обучение, които се предлагат от висшите училища в България.
Рейтинговата система е достъпна в интернет на адрес: https://rsvu.mon.bgОстават в сила превантивните мерки на РЗИ-Пловдив заради пожара на депото за утайки край с. Катуница, което продължава да тлее. Мерките са препоръчителни за Пловдив и близките населени места край Катуница. Това съобщи областният управител на Пловдив проф. Христина Янчева, след заседание на Областния кризисен щаб. Завишени са нивата на фини прахови..
Временна организация, без спиране на движението, се въвежда от днес до 5 ноември на кръстовището на ул. „Индустриална“ и бул. Никола Вапцаров“ в район "Южен" в часовете от 20:00 до 05:00. От ОП „Организация и контрол на транспорта“ поясняват, че промяната се налага заради откриването на нов участък на един от най-натоварените булеварди в района -..
Електронните табла на автобусните спирки в Пловдив временно не работят поради технически причини. За това предупредиха от общинското предприятие „Организация и контрол на транспорта“. Работи се за възможно най-бързото отстраняване на проблемите. От ОП „ОКТ“ се извиняват на гражданите за причиненото неудобство и съветват да се използват мобилните..
6 месеца условно с три години изпитателен срок е наказанието, което получи бащата на 16-годишният Рикардо Ангелов, който в първите часове на изборния ден беше задържан пиян зад волана след преследване от полицейски патрул по централни булеварди в Пловдив. 41-годишният Наско Ангелов, който бе обвинен, че е използвал положението си на надзорник на сина..
В полунощ изтича срокът за подаване на оферти за ремонта на кино „Космос“. Обществената поръчка за близо 12 милиона леа за реновирането на знаковата сграда бе обявена на 14-ти май, но на два пъти оспорена пред КЗК и съда. След произнасянето на контролните органи в полза на община Пловдив на 24-ти октомври наддаването бе растартирано, като утре..