Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С грижа и отношение към децата с диабет

Световният ден за борба с диабета се отбелязва всяка година на 14 ноември от 2007г. Самият ден 14 ноември е избран, защото това е рожденият ден на Фредерик Бантинг, който заедно с Чарлз Бест през 1921 г. откриват животоспасяващото лечение за захарен диабет тип 1 – инсулина. 

По данни на Международната диабетна федерация честотата на заболяването е 8,3% и по прогноза ще надмине 10% към 2035 г. Големият брой неразпознати случаи е важна предпоставка за закъсняване на лечението, вследствие на което се развиват усложнения. Най-често се открива диабет при пациентите във възрастовата група 40-59 г., обаче се наблюдава подмладяване на заболяемостта. Захарният диабет тип 1 съкращава очакваната продължителност на живот с 15 години, а при захарен диабет тип 2 – с 5 до 10 години. Всяка година вследствие на диабет в България умират над 8000 души, или 22 души дневно. Всъщност този брой би бил много по-голям, ако се отчитат смъртните случаи, предизвикани от усложненията на диабета. 

В България за щастие има хора като г-жа Елисавета Котова, която повече от 20 години върви по нелекия път на своята лична и едновременно с широк обществен отзвук мисия, а именно чрез превенция да бъдат намалени случаите на съвременното заболяване особено при децата и младите хора. 

Елисавета Котова е председател на Националната асоциация на децата с диабет, и в качеството си на такъв, и като родител всяка година организира национална конференция за всички деца и техните родители. Тази 2024-а година 12-а по ред конференция ще се проведе на 2 и 3 ноември на територията на Младежки център-Пловдив. 

По думите й в рамките на двата дни, ще се дискутират новостите и международните препоръки в качественото лечение на специалисти в областта. Ще бъде представено предстоящо мащабно изследване на деца с риск от диабет тип1, което ще се провежда в гр. София – СБАЛ по детски болести “Проф. Иван Митев“, заедно с екип от УМБАЛ “Св. Иван Рилски“. Ще се обърне внимание и на проблеми, с които се сблъскват родителите от най-малкият до най-възрастният пациент с диабет. 

В конференцията ще вземат участие водещи ендокринолози, лекари специалисти в различните области, които имат отношение към лечението на диабета, социални работници, адвокати, защитаващи правата на пациентите. 

Елисавета Котова бе гост в предаването Клуб "Неделя". Целият разговор е достъпен в прикачения звуков файл. 



По публикацията работи: Станка Лазарова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

 „Алтер его” - Коледни смехомаратони

„Алтер его” - Коледни смехомаратони Коледни усмивки и музика, без излишни приказки – това ви очаква в празничното издание на „Алтер его“. Всичко що е сатира сме го оставили за след Нова година. Бъдете с нас просто, за да се забавляваме – без претенции и с леко сърце! „Алтер его” се излъчва премиерно в събота след новините в 15.00..

обновено на 21.12.24 в 16:11

Събина Георгиева за книгата "Чудовище в минута и половина"

Страховете често се появяват, когато най-малко ги очакваме. Покълват малки и незабележими, полека растат и заякват, докато не се вземат надмощие над нас и не се превърнат в… ЧУДОВИЩА!  Това важи с пълна сила за изявите пред публика, особено, когато става дума за с ценична треска и сценична изява и как да преодолеем тези страхове.  "Чудовище в..

публикувано на 18.12.24 в 17:44

Коледен концерт на Академичен Народен Оркестър при АМТИИ

Началото на Коледния концерт на Академичния Народен Оркестър при АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" е в 17ч. Специални гости са фамилия Чаушеви - Вели, Величка и техните деца Диана и Георги.  Програмата обещава да ни преведе от класиката, през бийтбокса до необятната музика на Балканите. Премиера ще имат и две нови произведения. В концерта участват и..

публикувано на 18.12.24 в 13:45

Лиляна Вълкова с премиера на първата си книга

Лиляна Вълкова е лайф коуч. Мисията ѝ е да помага на хората да са щастливи, както казва тя самата. „Учих се и се уча от световни ментори, които успяват да извадят най-доброто от мен. Обученията ми за личностно развитие започнаха през 2015 година. В тях търсех отговор на въпроса "как да бъда господар на съдбата си", с ясната цел, че..

обновено на 16.12.24 в 17:08

Природата има четири сезона и всички си струват гледането

Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това да..

публикувано на 16.12.24 в 11:52