Румяна Шибилева е учител по български език и литература в българското неделно училище„ Кирил и Методий“ в Париж. Тя е един от неговите създатели и вече 18 години пали искрата на любовта към родната реч и българското слово в детските сърца. За родителите на тези деца, повечето бивши нейни ученици, тя е истински будител и родолюбец.
За програма "Точно днес" г-жа Шибилева разказа, че българското училище е създадено в далечната 2006 година с помощта на Ирина Бокова, тогава посланик във Франция на България.
Приюти ни в един малък апартамент в посолството. Бяхме 24 деца и 2 учителки. И в този малък апартамент ни беше хубаво, защото знаехме голямата мисия, която ни чака. Тази мисия днес се разрастна до такава степен, че имаме над 200 ученици в редовна форма на обучение, присъствена всяка събота и дистанционно обучение във филиалите в Лил иТулуза, обясни преподавателят.
Децата са от три годишни в детската градина до ученици в 12 клас и вече три поколения са минали през класните стаи на българското училище във френската столица.
Това са деца, които посвещават съботите си, идват от далечните преградия на Париж по собствено желание, за да учат български език и литература, българска история и да опознават българската култура.
Аз им се кланям, правям им поклон, че идват заради България, заради културата на тази страна, заради литературата на тази страна. Аз преподавам български език и литература, но виждам интереса им, виждам вече личната им мотивация, което е изключително ценно за мен, казва г-жа Шибилева.
А на въпрос дали се чувства съвременен будител отговаря:
Немога да ви кажа. Мен ме води любовта към българската литература, към българския език, към богатството на български език, което искам да предам на учениците и го правя по-малко или повече.
Цялото интервю може да чуете от прикачения звуков файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..