Пловдивско певческо дружество "Ангел Букорещлиев" отбелязва Деня на народните будители с Ден на отворените врати. От 18.30 ч посетителите имат възможността да се докоснат до културното наследство и историята на една от най-старите и значими музикални организации в страната, като разгледат изложбата с архивни материали и знакови изпълнения на хорови произведения..
Създадено в края на 19-ти век, ППД „Ангел Букорещлиев“ носи името на пианиста, композитора и диригента Ангел Букорещлиев – ключова фигура в развитието на певческата формация и на българската музикална култура. От десетилетия Дружеството обединява хора от различни възрасти и професии, обединени от любовта към музиката. Стотици са концертните им участия в международни фестивали и конкурси, като многобройните награди са символ на професионализма на членовете на Дружеството в хоровото изкуство.
За празника - в галерия „2019“ изкуствоведът и преподавател по история на изкуството в Националната художествена академия доц. д-р Бойка Доневска гостува със своята нова книга „Националната традиция в българското изкуство през 60-те години на ХХ век“.
Монографията, която има за цел да проследи проблема за интерпретацията на националната традиция в българското художествено пространство през 60-те години на ХХ век, когато художници и критици диалогизират процесите по различен начин, синхронен на цялостното развитие на изкуството през периода, ще бъде представена сред картините на един от най-изявените художници в периода, предмет на изследване на книгата - Йоан Левиев.
Регионален етнографски музей – Пловдив организира събитие от поредицата „Експонат на фокус“. Ще бъдат представени ценни и малко познати вещи, принадлежали на видния пловдивски митрополит Натанаил Охридски. Една от тях е единственият по рода си дървен сандък, украсен с техниката интарзия. Гост - лектор на събитието ще бъде художникът Михаела Данаилова, която ще разкрие повече за историята и значението на изобразените символи. Входът е свободен.
Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г. Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век? На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив, събота,..
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..
Важен юбилей ще бележи и вдъхновява голяма част от инициативите, които Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив планира през настоящата 2025 година. Уникалното за страната, а и за Балканите, учебно заведение чества 50 години от основаването си, а едно от първите събития, посветени на юбилея е мащабна изложба на бивши..