„Разказът изглежда сложен, но той изглежда и предназначен за участниците, героите в него. Той сякаш не е предназначен за гражданите, за тези, които гласувахме преди 10 дни и това е проблем. Защото този разказ трябва да произведе едно лигитимно правителство. Този разказ трябва да произведе смисъл от съществуването на това правителство. И не на последно място – този разказ трябва да произведе перспектива за това правителство. А виждаме, че основната сюжетна линия се върти около антагонизъм“, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Страхил Делийски, политолог и университетски преподавател, който коментира диалога на политическата сцена за съставяне на редовен кабинет.
Той подчерта, че всеки добър разказ, за да отговаря на въобръжението на публиката, трябва да има развръзка, но засега тя липсва и това е проблем.
„Не виждам при така поставените позиции, при така използвания език, как ще се намери онази развръзка, този хепиенд, към който всички казват, че се стремят. Това се повтаря за пореден път. Имаме едни и същи участници в сюжетната линия, които влизат със сходни на предишните си позиции. И вместо в момента те сега да напишат следващата глава за техните взаимоотношения, да я наречем консолидацията на един елит, те продължават в същото русло, сякаш за първи път се вижда. Това не ги издига в очите на гражданите. Усещането, че отново взаимоотношенията между политически елити ще произведат избори, започва да става натрапчиво. А самата идея, че от изборите ще се произведат отношения, които ще произведат нови избори, става все по-демотивиращо за политическо участие“, коментира още политологът.
Страхил Делийски е категоричен, че ако сега отново влезем в нова изборна ситуация, на политиците ще им бъде много трудно да да обяснят смисъла на собственото си съществуване.
„Това ще ги накара правителство да има. Но все пак ще е необходимо смислено да бъде разказано това правителство – какво ще прави и в името на кого ще действа това правителство“, каза още той.
Цялото интервю със Страхил Делийски можете да чуете в звуковия файл.
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..
Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание. Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по-високи, каквото мнение се изказа от родни туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от англичаните и 12% от германците вече си..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..