Отдавна сме се подготвили с проекта за банята на ул. "Съборна" 18, който е съгласуван с Министерството на културата. Точно преди една година кандидатствахме с проектното предложение и се радваме година по-късно, че сме одобрени“. Това заяви директорът на ОИ „Старинен Пловдив“ доц. Елена Кантарева за отпуснатите от МК средства в размер на 106 000 лв. за консервация и реставрация на банята в къщата на ул. „Съборна“18 – днес сграда, в която е експозиция „Златю Бояджиев“.
По думите й, банята сега е в тежко състояние, но предстои да бъде реставрирана и експонирана като баня.
„Тя е непокътната, автентична. Има някои сходства с експонираната в Къща „Хиндлиян“ баня, но е по-различна. Има стенописна декорация и всички елементи, характерни за възрожденските бани“.
Със средствата предстои да бъде ремонтиран оригиналният покрив, който е покрит със скатен покрив в момента. Оригиналният покрив ще бъде отворен и изработено покритие от оловна ламарина. Ще бъдат направени и просветите, за да влиза в банята естествена светлина, както и редица други дейности.
Доц. Кантарева подчерта, че договорът с Министерството на културата е подписан, в процес е и обявяване на обществена поръчка.
За предвидените 106 000 лв, за които ОИ „Старинен Пловдив“ е кандидатствал, тя уточни, че това е пълната сума, която е поискана и изрази надежда, че независимо от поскъпването на материалите, средствата ще бъдат достатъчни.
„Така ще надградим експозицията, която касае къщата на д-р Стоян Чомаков, която функционира като галерия с експонирани картини на Златю Бояджиев. Банята ще бъде част от надграждането на цялата експозиция“.
Поисканият от ОИ „Старинен Пловдив“ мониторинг за състоянието на сградите в Стария град е в ход. В състава на комисията, която се събира всеки вторник, участват представители на Община Пловдив, район Централен, от Инспектората на Министерството на културата, на Археологическия музей, заради намиращата се на територията археология. Резултатите ще бъдат обобщени в окончателен протокол до края на годината, за да има актуална визия за състоянието на сградите на територията на резервата.
„Сградите, които стопанисва ОИ „Старинен Пловдив“, са в доста добро състояние, но тук говорим и за частни имоти, и за инфраструктура, и за застрашени имоти, докато се организира мониторинга, две от сградите се срутиха...“
Доц. Кантарева е категорична, че собствениците трябва да се грижат за сградите, които са културни ценности, но в случай на невъзможност, трябва да има данъчни облекчения и да се търсят други форми и програми за поддръжка на обектите в Стария град в добро състояние.
Интервю – звуковия файл:
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..