„Българийо, аз всичко тебе дадох…“: Националният литературен музей гостува в Хисаря с изложба за Иван Вазов.
Експозиция с 20 документални пана, които проследяват житейската и творческа биография на Иван Вазов, ще бъде открита от директора на Националния литературен музей Атанас Капралов днес, от 17:30 часа, в голямото фоайе на Народно читалище „Иван Вазов-1904“ в град Хисаря.
„Българийо, аз всичко тебе дадох…“ е заглавието на мобилната изложба, създадена от Националния литературен музей за 170-та година от рождението на Иван Вазов, представена с успех пред публиката на десетки български градове и предизвикваща интерес към живота и творчеството на Патриарха на българската литература и народен поет.
Специално място в експозицията е отделено на семейството на поета и рода Вазови, проследен е животът на Иван Вазов като емигрант в Румъния; престоят в Свищов, Русе, Берковица; годините, през които твори в Пловдив; изгнаничеството в Одеса и появата на първия български роман „Под игото“; установяването му в София.
"Иван Вазов е писател, който интересува не само българската, а и чуждестранната публика. Къщата музей "И. Вазов" в София е най-интересният музей, свързан с писател, защото сме съхранили всичко, свързано с живота на Вазов в София - общо 26 години. Изложбата проследява и живота му в Пловдив, когато е бил столица на Източна Румелия", разказа Атанас Капралов.
Публиката в Хисаря има възможност да се запознае чрез фотосите с ценни експонати, съхранявани в къщата музей „Иван Вазов“ – София, сред които: Сребърната лира с венец, дар от Юбилейния комитет, орденът „Св. Св. Кирил и Методий“, Царският указ, с който Вазов е обявен за Народен поет.
120 години след основаването на НЧ „Иван Вазов – 1904 г.“ в град Хисаря мобилната изложба на Националния литературен музей ще бъде експонирана в голямото фоайе на читалището и може да бъде посетена от 5 до 25 ноември 2024 г.
Цвета Марова открива днес изложбата "Асертивно" в галерия "Сигна". Това е нейната третата изложба в галерията. Свободолюбива, непредсказуема, експресивна... Такава е и живописта й. Образите, вплетени в нейните колоритни композиции, са с прелестен небесно-земен произход, изплуващи сякаш от дълбините на Вселената и водещи обратно към нея...
"Точно днес" с писателя Николай Терзийски говорим за най-новата му книга, която той нарече " Родиния ". Премиерата ще е на 14 май в София, а месец по-късно и на "Пловдив чете". "Родиния" е книга пътуване и книга завръщане. Сборник - роман от 16 истории, посветен на завръщането към себе си. Така го описва и редакторът на книгата Борис Минков...
Изложба с издания на литературния историк и изследовател Стефан Памуков се открива днес в централната библиотека на Пловдивксия университет "Паисий Хилендарски" . Неговото литературно наследство включва близо 30 заглавия плюс многобройни публикации в периодичния печат. Още като студент Стефан Памуков започва да събира епистоларното наследство..
През 1902 година маестро Георги Атанасов създава Оркестърът на 21 Стрямски пехотен полк в Карлово, днес Оркестър на 61-ва Стрямска механизирана бригада. Негов диригент повече от 10 години е капитан Йордан Илиев, с когото разговаряме в празничния 6 май. Ние сме музиканти, но и военни, ходим на стрелби, имаме строева подговка, разказва капитан Илиев...
В началото на януари 1896 година една фотография е публикувана в най-големите вестници по света и за дни обикаля земното кълбо. Това е снимка на невидимото. Изображението представя изящна женска длан, но без плътта по нея – виждат се само костите и венчалния пръстен. Ръката принадлежи на Анна Берта Лудвиг, съпруга на немския учен Вилхелм Рьонтген. Той..