В програма "Точно днес" говорим за предизвикателствата пред световната икономика след като станат ясни изборните резултати в САЩ. Няма да подминем и изкушението пред родните политици, които са изправени пред дилемата да „развържат“ отново разходната част на бюджета за следващата година. Икономистът от ЕКИП Стоян Панчев представи рисковете от политическите действия.
Стоян Панчев открои в началото, че големият проблем за дефицита и балансирането на бюджета на държавата е, че всички увеличения на доходите вече са обещани и са записани в закон, вкл. увеличаването на минималната работна заплата.
"Ако решат политиците, че искат да намалят разходите в бюджета, и тръгнат към консолидация на фиска, това означава, че трябва да премахнат вече обещани увеличения на доходите, което в тази политическа ситуация е трудно." ,поясни икономическият анализатор. По думите му в последните няколко години се наблюдава отлагане на част от разходите.
"Вървим към ситуация с доста голям бюджетен дефицит - 6% или 8%, в зависимост от това как се намаляват разходите и дали някои би се престрашил да вдигне данъците.", смята Стоян Панчев. Според него има проблем, ако това започне да се повтаря и със следващите бюджети на държавата.
Панчев каза още: "Опитите всяка година изкуствено да изпълним Маастрихския критерий, за да влезем в еврозоната доведе до натрупването на разходи, което непрекъснато се отлага все за следващата година, за следващата година и това създаде дефицит. Конкретният критерий е да не бъдем в процедура на свръх дефицит."
"Аз лично смятам, че ДДС за ресторантите трябва да бъде върнато на 20%, това ще доведе до 500 млн. лева допълнителни приходи в бюджета.", посочи още Стоян Панчев. По думите му, кой точно ще спечели изборите в САЩ, чисто икономически ефектът няма да е много голям.
"Тръмп има по-различни планове в политически план, той твърди, че ще спре войната в Украйна. Към проблемите на Европа ще добавим по-негативното отношение на Доналд Тръмп", посочи още Панчев
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..