Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ДДС за ресторантите трябва да бъде върнато на 20%

| Интервю
Стоян Панчев
Снимка: БГНЕС

В програма "Точно днес" говорим за предизвикателствата пред световната икономика след като станат ясни изборните резултати в САЩ. Няма да подминем и изкушението пред родните политици, които са изправени пред дилемата да „развържат“ отново разходната част на бюджета за следващата година. Икономистът от ЕКИП Стоян Панчев представи рисковете от политическите действия.

Стоян Панчев открои в началото, че големият проблем за дефицита и балансирането на бюджета на държавата е, че всички увеличения на доходите  вече са обещани и са записани в закон, вкл. увеличаването на минималната работна заплата.

"Ако решат политиците, че искат да намалят разходите в бюджета, и тръгнат към консолидация на фиска, това означава, че трябва да премахнат вече обещани увеличения на доходите, което в тази политическа ситуация е трудно." ,поясни икономическият анализатор. По думите му в последните няколко години се наблюдава отлагане на част от разходите.

"Вървим към ситуация с доста голям бюджетен дефицит -  6% или 8%, в зависимост от това как се намаляват разходите и дали някои би се престрашил да вдигне данъците.", смята Стоян Панчев. Според него има проблем, ако това започне да се повтаря и със следващите бюджети на държавата. 

Панчев каза още: "Опитите всяка година изкуствено да изпълним Маастрихския критерий, за да влезем в еврозоната доведе до натрупването на разходи, което непрекъснато се отлага все за следващата година, за следващата година и това създаде дефицит. Конкретният критерий е да не бъдем в процедура на свръх дефицит."

"Аз лично смятам, че ДДС за ресторантите трябва да бъде върнато на 20%, това ще доведе до 500 млн. лева допълнителни приходи в бюджета.", посочи още Стоян Панчев. По думите му, кой точно ще спечели изборите в САЩ, чисто икономически ефектът няма да е много голям. 

"Тръмп има по-различни планове в политически план, той твърди, че ще спре войната в Украйна. Към проблемите на Европа ще добавим по-негативното отношение на Доналд Тръмп", посочи още Панчев

По публикацията работи: Живка Танчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50