"Превантивните мерките на РЗИ-Пловдив остават в сила, екипите на пожарната продължават да третират отделни тлеещи участъци на територията на депото" - гласи официалното убеждение от пресценътра на Областата управа.
Операцията по окончателно гасене на пожара на депото за утайки край с. Катуница продължава при спазване на всички необходими мерки за безопасност на населението. На база анализа е видно, че избраният от пловдивската пожарна метод за третиране на тлеещия в дълбочина пожар, дават много добър ефект и водят до значително занижаване на фините прахови частици във въздух.
...В същото време се отчита отсъствие на други опасни вещества и хората от близките населени места и квартали на Пловдив трябва да са спокойни - съобщи областният управител проф. Христина Янчева след заседание на Областния кризисен щаб.
(В заседанието участва и заместник-директорът на ГД ПБЗН ст. комисар Любомир Баров и председателят на Общинския съвет на Садово Атанас Телчаров.)
„Изпомпването на големи количества вода от река Чая чрез хидромоторени модули е ефективен. Близо 80% от депото, което се простина на 110 дка, бяха обхванати от пожара при това в дълбочина от 7 до 14 метра. В момента той е ограничен до отделни тлеещи участъци, благодарение на денонощната работата на екипите на пожарната“, съобщи директорът на РДПБЗН-Пловдив ст. комисар Васил Димов и представи видеоматериали и снимки, които дават възможност за се проследи как се е развивал пожара ден по ден.
По думите му в депото до момента са налети 200 000 куб. м. вода, което е било невъзможно дори да имаше възможност да се използват хеликоптери. Във връзка с това той припомни, че на щаба в първите дни на пожара са обсъдени всички възможни методи за третиране на депото от утайки, което създава изключително големи трудности за гасене, тъй като представлява аморфна полутечна маса с различна дълбочина в различните части.
„Отхвърлихме възможността да гасим по въздух, защото на място има три електропровода с високо напрежение. Не е възможно и запръстяване, което използвахме по време на гасенето на пожара на депото в Цалапица, защото тук няма изградена инфраструктура и потъват техника и е опасно за хората.Обливането с вода по периферията подпомага процеса, но не може да го реши бързо и ефективно. Това наложи търсене на нестандартни решения и успяхме, иска се още малко търпение от страна на хората, за да можем окончателно да решим проблема“, коментира ст. комисар Димов.
ВиК-Пловдив, които са стопани на депото, непрекъснато правят обходи по дигите, за да не се допусне пробив и се осъществява мониторинг на подпочвените води, за да се превърне едно бедствие в друго. Затова и не налива и масирано вода в депото.
„Няма опасно замърсяване на въздуха в следствие на пожара. Фините прахови частици във въздуха отчитат завишения, но не опасни, в отделни часове на деня и то за кратко. Няма и други вредни вещества във въздуха“, заяви директорът на РИОСВ-Пловдив Ивайло Йотков. В тази връзка областният управител препоръча да се следят данните от официалната интернет страница на РИОСВ-Пловдив, които се обновяват на всеки час.
Директорът на РЗИ-Пловдив д-р Аргир Аргиров заяви, че остават в сила препоръчителните мерки от здравна инспекция за часовете с превишения на ФПЧ. Те засягат хората с хронични заболявания, бременни жени и малки деца, които да избягват в тези часове за излизат на открито, главно в пиковите часове, когато има допълнително замърсяване на въздуха от трафика и печките на твърдо гориво.
„Бих искал да кажа, че тук, колегите се справят изключително добре. Те са много добри специалисти и е необходимо да им се доверите, защото най-важно е да опазим живота и здравето на хората. Избраният от тях метод е иновативен и при него са съобразени и балансирани всички рискове“, бе оценката на ст. комисар Любомир Баров. Той бе категоричен, че при такива тежки пожари е важно да се слушат експертите и да не се допуска разпространяването на непроверена и неточна информация.
Проф. Янчева съобщи, че е в постоянна връзка с Красимир Димитров от Съвета по сигурността към Министерски съвет, който оказва експертна помощ при координацията с ресорните министерства. Тя благодари на пловдивските пожарникари и членовете на щаба за експертната подкрепа.
Пожарът край Катуница тръгна на 28 октомври от сухи треви и храсти, но се прехвърли върху старо депо за утайки на Пречиствателната станция на ВиК-Пловдив.
Заради повреди по електромрежата от падналия вчера сняг все още без електричество са редица села южно от Пловдив-сред тях Бойково, Дедево Ситово, Тъмръш, Цар Калоян, Марково и Глъбово. Без ток е смолянският квартал Езерово, както и още близо 30 селища, хижи и други туристически обекти. В област Пазарджик все още без електричество са..
Временно не работи осветлението на тунел "Траянови врата" на АМ "Тракия" поради проблем с електрозахранването. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание,предупреждават от агенция "Пътна инфраструктура". Вчера преминаването по магистралата, както в района на тунелите, така и в други точки, бе особено затруднено заради снеговалежа и тежкия..
От БДЖ съобщават за отменени за днес няколко влака поради повредени локомотиви. Става дума за крайградския пътнически влак Добринище-Септември, Разлог-Добринище и обратно. Пътниците ще бъдат превозени с автобуси.
Стотици жители на Пазарджик и региона дойдоха на площад "Константин Величков", за да получат фиданки за засаждане. Инициативата е част от кампания на Гората.бг и местните институции. Организаторите осигуряват безплатно 18 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета. Оттам напомнят, че за засаждане в градска среда на плодни дръвчета е нужно..
Почти всички основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Цената на кравето сирене пада с 1,3 на сто до 11,58 лева за килограм, а на кашкавала тип "Витоша" се вдига с 0,1 на сто до 17,39 лева за килограм. Киселото мляко (3 и..