Добави още, че у нас проблемът е конкретен – невъзможност да се формира стабилно мнозинство и напрежение между партиите. Според проф. Малинов в НС има мнозинство за съставяне на правителство, но за да се случи Бойко Борисов трябва да се отдели от Делян Пеевски.
„ГЕРБ и ПП-ДБ трябва да са в основата на мнозинството, но те не правят мнозинство. Трябва и трети елемент. Позицията на ИТН за формулата за правителство съвпада с тази на ПП-ДБ, а АПС на Доган заяви, че ще подкрепи такава формула стига да не участва Пеевски.
Това означава, че имаме готово мнозинство, което чака Борисов да се осмели да се отдели от привързаността си към ДПС Ново начало и Делян Пеевски.
Или ще имаме кабинет без Пеевски, или ще идем на предсрочни избори. Кабинет с Пеевски, за което се надява Борисов, в тази политическа обстановка и състояние на общественото мнение не може да има“, коментира проф. Малинов.
Добави още, че всички трябва да работят за стабилно правителство, а не да обсъждат другата опция – нови избори. Според проф. Малинов действията на Пеевски показват изключителна нервност.
Категоричен е също, че след разминаванията при броенето на бюлетините, едно е ясно, че ревизия е неизбежна поне на определени места. Не можа да прогнозира дали ще има цялостно касиране на изборите, тъй като по думите му това е безпрецедентна ситуация.
„Общото усещане на хората по места беше, че се готви нещо по-различно от обичайното – не както досега купуване на гласове от повече партии, а прекаляването на купуването им от една – тази на Делян Пеевски. Не зная как ще се развият нещата, но не може просто да се приемат резултатите от изборите“, каза проф. Малинов.
Според него победата на Тръмп в САЩ ще създаде проблем на Европа най-вече за конфликта в Украйна.
„Що се отнася до останалите неща не съм много сигурен, че това, което Тръмп ще направи ще бъде лошо за Европа. Имам предвид неговата атака директно срещу тези, които не отделят достатъчно за отбрана, опитът му да налага търговската война.
Но що се отнася за спирането на помощта за Украйна, от което всички се опасяваме, това е лоша новина.
За България ми е трудно да видя преки последствия, но доколкото сме част от ЕС – това, което е свързано със съюза ще засяга и нас“, обясни Малинов.
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..