Поне засега лидерите на ЕС не показват притеснение от избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Вече някои от тях го поздравиха за изборната победа, но всички си дават сметка, че ще е трудно и непредсказуемо, коментира в предаването "Точно днес" Любов Панайотова, директор на фондация "Европейски институт".
Трудности ще има в икономическите взаимоотношения между ЕС и САЩ, но не трябва да се стига до крайности като налагане на мита и търговски войни, допълни тя.
"Има голяма промяна от първия мандат на Тръмп. Виждаме консервативната позиция по отношение на ограничаване на нелегалната миграция (тук сме на едно мнение), по отношение на разходите за отбрана и др. Притеснително остава, ако се започнат определено "надлъгване", смята Панайотова.
Тя допълни, че по отношение на войната в Украйна обещанието на Тръмп как бързо, с 1 телефонен разговор ще оправи нещата, не вижда как може да се случи. "Никой и от ЕС не засяга тази тема, да видим днес. Но ЕС е непоклатим по отношение подкрепата за Украйна. Тръмп и администрацията му тепърва ще видят, че никак не е лесно".
Тя коментира, че ще има опити да се седна на масата на преговори, които досега не се случиха. "Радвам се, че позицията на ЕС за войната в Украйна е единна, въпреки спекулациите на Виктор Орбан и Роберт Фицо. В крайна сметка дори те гласуват като останалите страни от Общността".
По отношение на конфликта в Израел, Тръмп е голям поддръжник на Нетаняху, припомни Любов Панайотова. "Не очаквам засега конфликтът да спре. Няма начин той да бъде решен по отношение на начина, по който обещават световните лидери - 2 страни на една и съща територия. Това може да стане с 1 държава с 2 автономии. Странно е и мълчанието на арабския свят по темата".
Ние трябва не да гледаме към Брюксел или Вашингтон, а опирайки се на мощния и проспериращ ЕС, да поемем курс към остра борба към корупцията и злоупотребите, за да процъфти България. Много малко ни трябва, но нашите лидери са с огромно его, коментира още директорът на фондация "Европейски институт".
Цялото интервю на Елена Крушкова с Любов Панайотова можете да чуете в прикачения файл.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..