„Климатичните промени ни изправят пред нови предизвикателства и трябва да използваме опита от тази година. Губим хиляди декари с ценни гори, животински видове, влошават се условията за живот в населените места. Наложителни са спешни мерки, които да намалят риска от пожари чрез засилване на контрола от институциите и активна работа на местната власт по превенция“, коментира проф. Янчева.
По данни на ст. комисар Димов от началото на годината до края на октомври са възникнали 4069 произшествия, от които З124 са пожари, а 63 от тях са в горски фонд. „Няма драстична разлика в брой на произшествията, спрямо предходните три години, но горските пожари се характеризираха с изключително бързо и безпрепятствено разпространение. Съответно на средна база за предходните три години унищожените площи при горски пожари са 4034 дка, а през 2024 г. - 36 371 дка, което е драстично увеличение с 811%“, заяви ст. комисар Димов. По думите му условията се влошават от буйната растителност, продължителното засушаване и високи температури, така и лошото стопанисване на горски, полски фонд и урбанизираните територии.
Другият голям проблем са тежките пожари на депата за отпадъци, складовете за съхранение и преработка на пластмаси, както и незаконните сметища, които заедно с автомобилния трафик, отоплението и запрашаването, допълнително допринасят за влошаване на качеството на въздуха.
В доклада са направени и конкретни предложения за намаляване на риска от пожари в горски територии и за засилване на контрола върху незаконните сметища, които ще бъдат изпратени до всички участници в ЕСС и до общините.
Сред тях са подобряване на превантивните мерки, заложени в плановете за защита на горските територии — минерализирани ивици, поддържане на изградени такива, поддържане на пътища за достъп до териториите. Също така повишаване на възможностите за наблюдение и ранно откриване на пожари чрез възстановяване на съществуващите системи, изграждане на нови, осигуряване на наблюдение чрез дронове и създаване на организация за наблюдение от кметовете на населени места.
Също така недопускане образуването на нерегламентирани сметища за растителни и др. отпадъци около населените места, както и засилване на контрола за непочистени от суха растителност дворни места.
С цел намаляване на риска от възникване на пожари в незаконни сметища се препоръчва изграждане на видеонаблюдение на местата, на които най-често се обособяват нерегламентирани сметища, повишаване контрола от страна на общинските и държавните структури и налагане на санкции.
През декември предстои заседание на Областния съвет за намаляване не риска от бедствия с участието на кметовете на всички общини.
Близо 5 часа след катастрофата край Калофер движението по Подбалканския път в района вече е възстановено, съобщиха от пловдивската полиция. Катастрофа затвори Подбалканския път край Калофер Продължава разследването на причините и обстоятелствата около настъпилия удар между леката кола и камиона. Водачът на лекия автомобил е оставен под..
Випуск 2024 -135 бакалаври и магистри на Факултета по обществено здраве получиха днес дипломите си на тържествена церемония в Аудиторния комплекс на Медицински университет – Пловдив, съобщиха от пресцентъра на учебнто заведение. 64 медицински сестри, 2 медицински братя и 9 акушерки положиха клетва за вярност към професията, 60 дипломанти от специалност..
Катастрофа на входа на Калофер откъм Казанлък затруднява движението по Подбалканския път. Сигналът е получен минути преди 15 часа, съобщиха от полицията По предварителна информация на един от завоите лек автомобил "БМВ" се завъртял и се ударил странично в камион. Шофьорът на колата, на 40 години, е транспортиран в болница за прегледи, ще..
Напълно са ликвидирани и последните тлеещи огнища след пожара в депото за течни утайки в Катуница , съобщи областният управител на Пловдив Христина Янчева. Пълното потушаване е в резултат от използването на комбинирани методи като запръстяване, масивно обливане с вода и последното решение за изграждането на спасителните рампи. От..
Полицията задържа извършителите на грабеж, извършен в село Белозем през месец юни. Тогава от частен имот чрез взломяване на оградата нахлуват крадци, които задигат 201 хиляди лева и 28 грама златни накити. След проведена специализирана операция на територията на Видинска и Хасковска област са открити четирима души, обвинени за престъплението...