Румънска фирма закупи от американска фирма първия в историята на страната самолет за "засяване на облаци". Стойността му е 5 милиона долара. Самолетът разполага с възможност за четиричасов полет, покривайки приблизително 500 000 хектара площ. При оптимални условия технологията може да увеличи валежите с до 20 процента.
Това е поводът за разговор с агрометеоролога проф. Валентин Казанджиев. Той обясни, че методът не е нов, а е разработен през 70-те и 80-те години, като България има също разработки в тази област. Мнението му като учен е, че изкуственото изваляване на облаците има две страни. Едната е добра за стопаните, за които всяка капка вода е от полза, но от друга страна се създават предпоставки за нарушаване на общата атмосферна циркулация в даден район.
Той цитира недоказани, но достоверни хипотези, според които изкуственото изваляване предизвиква сериозни последици – градушки или още по-продължителни суши. Трябва да си даваме сметка до какво биха довели нововъведенията в практиката ни, подчерта Валентин Казанджиев и допълни, че цената на самолетите за изкуствен валеж може да се окаже твърде скъпа. Цената и оборудването на самолета са едно, но най- много пари ще са необходими за закупуване на химическите съединения, които предизвикват конденза в средната атмосфера и оттам изкуственото изваляване. Цените на тези реактиви не са много ясни и това може да се окаже препъни- камъка на целия процес, коментира ученият.
Според него трябва да се създават и ползват технологии, базирани на земята и свързани с природата като специализираните напоителни системи. Трябва да се адаптираме към климатичните промени, а не да им въздействаме, подчерта професорът.
Той смята също, че процесът на въглеродна неутралност е невъзможен. Как да станем неутрални – това означава да не излъчваме ФПЧ, аерозоли, които предизвикват процеси на затопляне, а то пък, съчетано с неравномерното разпределение на валежите, предизвиква много бързо изразходване на водния ресурс и се стига до воден недоимък и суша. Това е защото не сме направили нужното да съхраним водното стопанство. България в същото е време е сред най- богатите държави на водни ресурси и минерални извори. Разрушена е цялата напоителна система, като всичко това предизвиква колапса в земеделието и икономиката, коментира Казанджиев.
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...