В Дановото училище в Перущица ще бъдат представени две произведения, посветени на Япония - пътеписът „Аригато, Токио - градът, който живее в ХХII век“ от доц. Атанас Владиков, и изложбата "Кацушика Хокусай и неговият кръг. Шедьоври на японското Суримоно - Скритата красота".
„Написах настоящата книга, без да претендирам за изчерпателност. Написах я, защото културата на Япония ме е вълнувала още от детството ми, а начинът на функциониране на нейните обществено-икономически механизми – като икономист по международни икономически отношения. И считам, че тя може да е образец за България“, пише авторът доц. Владиков.
Експозицията представя 51 оригинални графични творби, от които 49 от най-великите майстори на японското изкуство Суримоно - Кацушика Хокусай, Тотойа Хоккей, Кубо Шунман, Яшима Гакутей, Янагава Шигенобу, Рюрюукьо Шинсай, Кацушика Хокуун, Матора Оиши, Китагава Утамаро, Утагава Тойохиро, Утагава Кунинао.
Тези произведения се намират в колекциите на най-големите национални музеи и галерии в целия свят. В изложбата са представени 2 меморабилии на импресионисти, притежание на Арсен Александър.
Изложбата включва уникален иновативен аудиогид. Тя е открита за посетители до 2 март 2025 г.
Експозицията е продуцирана и организирана от Исторически музей - Перущица в сътрудничество с Art Expo S.I.A. (Латвия) и Колекция Кесури (Франция).
Опашки от желаещи да разгледат голямата постоянна експозиция на Градска художествена галерия се появиха в Пловдив. Над 830 пловдивчани и гости, сред които не малко чужденци, успяха безплатно да се насладят на великолепието на българското изобразително изкуство, създавано през последните 200 години, представено в историческата сграда на ул...
Археологията е наука, която ни връща в миналото – но за да стигнем до това минало, трябва да спазваме строги правила, казват организаторите на новата изложба в Регионален археологически музей – Пловдив . На 17 май 2024 г. ще бъде открито четвъртото издание на изложбата „Открития“, която по традиция представя най-интересните резултати от..
Археологът София Христева разказва за Небет тепе в следващото пътешествие из „Духовните маршрути в Пловдив“. Тази събота - 17.05.2025 г., в 10:00 ч. със сборен пункт пред входа на Небет тепе, започва поредният маршрут от новият сезон на „Духовни маршрути в Пловдив 2025“. Водач ще бъде археологът София Христева, която освен доказан специалист..
С писателя акд. Владимир Зарев по романа му "И аз слязох" си говорим и питаме - защо темата за разпятието на Иисус Христос продължава да вълнува хората 2000 г. по-късно ? И още - защо Бог го изпраща на земята, за да разреши проблема за властта, и каква е връзката човек и Бог? Слушайте, интересно е.
Най-старият фестивал за камерна музика в Европа отваря в неделя своето 61-во издание. Международният фестивал на камерната музика в Пловдив е знаково и устойчиво културно събитие за града и страната. На 18 май от 19,30 ч. в емблематичното пространство на Регионален етнографски музей Пловдив стартира 61-то издание на Международен фестивал..