Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Два отделни изпита по химия и биология ще са вход за МУ-Пловдив

Два отделни изпита по химия и биология ще са вход за магистърските специалности в Медицински университет – Пловдив.

Вариантът, по който ще пишат кандидат-студентите, ще бъде изтеглен в деня на изпита

На два отделни изпита ще се явяват кандидат-студентите за специалностите „Медицина“, „Дентална медицина“ и „Фармация“ в Медицински университет – Пловдив на приемната кампания догодина. Тестът по биология ще се проведе на 1 юли, а за 3 юли е насрочен изпитът по химия. Всеки от тях ще бъде с продължителност 3 астрономически часа. Тегленето на изпитния вариант по биология и химия между създадени над сто комбинации, както  и размножаването му, ще се осъществява в деня на изпита.

Два месеца и половина по-рано оповестихме новите моменти от кандидат-студентската кампания, разглеждаме промяната като възможност нашите кандидат-студенти да работят по-добре и по-спокойно, каза проф. д-р Веселина Горанова, заместник-ректор по учебната дейност на Медицински университет- Пловдив. 

Изпитът по биология

Тестът включва 8 типови задачи по подобие на тези в сборниците по биология за кандидат-студенти, издание на МУ-Пловдив. Той е изцяло съобразен с учебния материал за общообразователна подготовка в първо ниво на гимназиално обучение и включва избрани теми от профилираната подготовка.

В деня на изпита ще бъде изтеглен един вариант, съдържащ комбинация от три въпроса от 8, 9 и 10 клас, и теми от профилирана подготовка, които съставят осма задача от теста.

„На практика промяна няма. Тази част от теста е идентична с познатата от досегашните варианти 8 задача от сборника за кандидат-студенти. Запазва се и форматът от 1 до 7 задача. Комбинацията от въпроси ще бъде изтеглена в деня на изпита. Те ще бъдат подбрани така, че кандидатите да могат да дадат пълни отговори в рамките на предвиденото време“, поясни проф. д-р Веселина Горанова.

В писмения изпит трябва да личи умението на кандидат-студента да си служи свободно с учебния материал, да обяснява задълбочено и вярно включените факти, явления и закономерности и добра писмена и езикова култура, поясняват членовете на изпитните комисии.

Изпитът по химия

Изпитът е в следния формат:

1. Една задача  върху материала по обща и неорганична химия с въпроси, които изискват свободен отговор. Кандидат-студентът трябва да даде кратки и точни определения за понятия, обяснение и изразяване на процеси или свойства и да може да изравнява окислително-редукционни процеси.

2. 30 въпроса с един верен отговор от четири възможни, като съдържанието  обхваща поравно материал от обща и неорганична химия, както и от органична химия.

3. Една логическа задача, подбрана от материала по органична химия. При оценяването се взима предвид не само изборът на правилен реакционен път, но и вярното изписване на химичните формули, изравняването на уравненията, отбелязване на условията, при които протичат реакциите и точното, систематично или тривиално наименование на получените продукти.

Форматът на изпита не включва изчислителни задачи и не налага използване на периодична система или други помощни средства.

Тестовете по двата предмета се оценяват по точкова система, която се преизчислява в окончателна оценка.

„Разделянето на изпитите в отделни дни ще внесе повече спокойствие и ще даде по-добра възможност на кандидатите да покажат своите знания. Изпитният вариант ще бъде изтеглен пред тях в една от залите и ще се разпечатва веднага след това, което е гаранция за прозрачност и дава увереност, че само най-добре подготвените ще попаднат в списъка на класираните“, коментира проф. д-р Веселина Горанова.

Традиционните Ден на кандидат-студента и Ден на отворените врати ще бъдат през февруари и март 2025 г., като точните дати ще бъдат своевременно обявени на сайта на университета.

Конспектите и литературата за подготовка са публикувани в сайта, раздел КСК.

По публикацията работи: Живка Танчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Георги Георгиев от делото "Дебора" остава в ареста

Пловдивският Окръжен съд за пореден път отхвърли пускането под гаранция на подсъдимия по делото „Дебора”  Георги Георгиев.  Така той отново остава в ареста, след като съдът прецени, че освобождаването му под всяка по-лека мярка от „задържане под стража“ запазва опасността Георги да извърши друго престъпление, гласи основния мотив за съдебното..

публикувано на 22.05.25 в 15:47

Подлезът на баня "Старинна" е измит и почистен от графити

ОП „Чистота“ изми подлеза на баня „Старинна“.  Екипите на общинското предприятие почистиха щателно общественото пространство с водоструйки, четки и препарати. Утре стените на съоръжението, покрити с графити, ще бъдат боядисани.  Инспектори на ОП „Чистота“ ще следят да не се допусне замърсяване на подлеза...

публикувано на 22.05.25 в 15:43

В Сопот подмениха старото улично осветление с нови LED лампи

По проект за енергийна ефективност в град Сопот и село Анево са подменени всички стари лампи на уличното осветление с 1165 бр. високоефективни LED осветителни тела. Така е намалено потреблението на енергия с над 88 %, съобщиха от общината. Общият размер на проекта е 590 360.04 лв., от които 98 393.34 лв. е национално съфинансиране, стана ясно..

публикувано на 22.05.25 в 14:14

Предлагат десетократно намаление на заплатите на съветниците в Пазарджик

В деловодството на Общинския съвет в Пазарджик е внесено искане за намаляване на месечните възнаграждения на общинските съветници от 2000 лева на 220 лева. Предложението е на общинския съветник Румен Димитров от коалиция „Новото време“. Според него, в момента възнагражденията на колегите му са нереално високи на база почасово заплащане.  В..

публикувано на 22.05.25 в 10:12

Опазването на ценни стари сгради е тема на дискусия в Пловдив

Бизнес дискусия за имотния пазар и опазването на архитектурното наследство се провежда днес в Пловдив.  Темата е "Трансформации",  а ф орумът е част национална обиколка на платформа за недвижими имоти.  Дискутират се предизвикателствата при съхранение и реновиране на сградите, които са част от архитектурното – културно наследство, както и..

обновено на 22.05.25 в 08:07