Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има шанс за редовен кабинет, но без Борисов като премиер

Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му.

"Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха допуснали това Отстъпки трябва да бъдат направени и от двете страни", уточни политологът.

В противен случай ще видим още от същото, поредни избори,  в които най- вероятно ГЕРБ отново ще са първи без възможност да формират еднопартиен кабинет и в този симъсл ще са изправени пред същите дилеми като днес.

Коалицията между ГЕРБ- СДС и ПП- ДБ е възможна, но с привличането на други от по- малките партии. Такова желание то страна на тези парти има и всичко зависи от това каква стъпка назад са склинни да направят всички. Засега говоренето е остро, тонът се смекчава от време на време, но това не е достътчно, коментира Ружа Смилова. 

Мнението й е, че разговорите както за председател а НС, така и за правителство много са се забавили, особено от страна на ГЕРБ и така е загубено важно време. Наваксването на това забавяне ще предупредели колко голям е шансът за съставяне на редовен кабинет.

Делян Пеевски е големият препъни камък и преди и сега, министър - сега депутат от неговата партия, направи невъзможна и ротацията в предишния мандат. Сега нежеланието на ГЕРБ да припознае, може би малко прибързаната декларация на ПП- ДБ за санитарен кордон около Пеевски и присъствието му. Това е демократична практика и  други страни, където та се формират около партии, които са заплаха за демократичното управление, коментира политологът.

Гордост и очевидно нежелание за разграничаване личи в това поведениена Борисов, каза Ружа Смилова. 

Това е причината страната доста дълго време да тъпче на едно място, да инкасира загуби и да е в невъзможност да осъществява основни приоритети като пълноправното членство в Шенген и еврозоната.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С 2/3 ще е по-малък бюджетът на "Грижа в дома" през 2025 г.

С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив.  Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..

обновено на 18.12.24 в 11:36

МК бави необосновано 200 000 лв.за Кукления театър в Пловдив

Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков.  Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет.  Проблемът се повтаря от миналата..

публикувано на 18.12.24 в 11:34

Само с етикети без съдържание не може да се направи правителство

Валидни са и двете тези за преговорите преди първия мандат - както тази за действително усилие, така и за "тупане на топката" до следващи предсрочни избори, коментира политологът Страхил Делийски. Прекалено нагъсто се случва този сюжет, този ритуал се превърна в норма и на участниците им е все по-трудно да разкажат това, което правят. Още по-трудно е..

публикувано на 18.12.24 в 10:19

В УМБАЛ "Свети Георги" оперират с робот с изкуствен интелект

Хирургията  на бъдещето вече се прилага в УМБАЛ „Свети Георги“ с робот-асистирана иновативна система.  Робот-асистираната хирургия е нова ера в медицината за безпрецедентна прецизност, минимална инвазивност и по-бързо възстановяване за пациентите. При този оперативен метод хирургът използва роботизирано устройство за контролиране на..

публикувано на 18.12.24 в 10:10

В енергетиката вече няма средства за буфери

Още през лятото , когато се определяха цените, енергийните дружества алармраха, че се подценява прогнозираното потребление на домакинствата. Още тогава те обърнаха внимание, че заложените цифри са по - ниски от  очакваното потребление . Тогава, за да има по - ниски цени на електрическата енергия, беше заложено едно по - малко потребление...

публикувано на 17.12.24 в 17:03