Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Европейската седмица за редки болести стартира информационна кампания „Заедно срещу саркома“

Липсата на раков регистър е основен проблем

В България няма мултидисциплинарен подход в лечението

Тази година за трети пореден път ще се проведе Седмица на редките болести в Европарламента в Брюксел от 18- ти до 20- ти ноември . Мисията на инициативата е да се даде възможност на пациентските застъпници да придобият знания и умения, които да  им позволяват да участват ефективно, за да имат пряко въздействие върху живота на хората, живеещи с рядко заболяване и техните семейства. Това коментира за програма "Точно днес" Лидия Витанова – председател на сдружение „Заедно срещу саркома“, която  ще вземе активно учасите в инициативата. 

Тя ще се срещне с членовете от Европейския парламент от България, които са пряко ангажирани с редките болести и ще обсъди с тях какво може да се направи за непосрещнатите нужди на тези пациенти.

Идеята ни е насочим вниманието в тази посока - какво можем заедно да направим на европейско ниво, така че във всички страни достъпът до ефективна медицина, бърз достъп до лечение, бърза диагностика да се подобри значително, обясни Витанова, която е и пациентски застъпника в Европейската референтна мрежа за детския рак.

Моята мисия е да говоря не само за саркома, но като цяло за детския рак, за неравенствата в различните страни и особено в тези от Източна Европа. Разликата в нивата на преживяемост при детския рак е много голяма. В нашите страни е с около 20% по-висока от останалите европейски страни. Целта ми е да отида и да поставя тези въпроси на масата, това да обсъдим и да потърсим решение как може да подобрим средата за тези деца, които боледуват.

Проблемите у нас идват основно от липсата на регистър на пациентите с онкологични заболявания и особено на редките онокологични заболявания.

Сдружение „Заедно срещу саркома“, с подкрепата на Портал на пациента, стартират в тази толкова важна  европейска седмица  информационна кампания, посветена на рядкото онкологично заболяване саркома. Тя ще продължи през целия месец ноември.

Саркома или първичен рак на костите и/или меките тъкани, е рядко онкологично заболяване. В световен мащаб то представляват около 1% от всички ракови заболявания при възрастни хора и приблизително 20% от онкологичните заболявания при децата. 

Според Витанова в България няма мултидисциплинарен подход в лечението на саркома. Основен проблем е , че в България нямаме център за лечение на този вид заболявания. Различни специалисти, на различни места осъществяват част от диагностиката и лечението на пациентите със саркоми, като липсва обединение и организираност под някаква форма.

Интервюто е в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Религия в училище трябва да има, но да се внимава с реализацията

Да има вероучение в училище е важно за даването на свобода родителите да могат да записват децата си да учат религия, но трябва да се внимава с реализацията. Това каза Кристиян Шкварек, организатор на шествието за религията като право на избор, което ще се проведе следващата седмица. Днес има протест за оставката на образователния министър, а..

публикувано на 08.05.25 в 10:19

Индия и Пакистан имат ядрени оръжия и конфликтът им е опасен

Военният сблъсък между Индия и Пакистан създава поводи за тревога в международен план и с факта, че става дума за две ядрени държави, коментира експертът по международни отношения и геополитика професор Румен Кънчев. Той се спира и на двустранната дипломация по убеждаването на всички страни от ЕС да подкрепят начало на преговори за членство на Украйна..

публикувано на 07.05.25 в 15:44

БЧК награди 30 доброволци в навечерието на 8-ми май

Най – активните доброволци и заслужили деятели на Българския червен кръст в Пловдив бяха наградени на церемония в Малката базилика по повод Световния ден на червения кръст и Червения полумесец. Той се отбелязва всяка година на 8 май в памет на основоположника на хуманитарното движение – швейцарския хуманист Анри Дюн а н. Той е роден на тази дата..

публикувано на 07.05.25 в 13:39

Вотовете на недоверие се обезцениха и вече са театрални

След поредната ваканция депутатите се връщат в пленарна зала. Какво свършиха до тук, какво се очаква от законотворството им, както и дали ще има нов вот на недоверие преди юни, говорим с политолога д-р  Теодор Славев . Политологът отбеляза в началото на разговора, че законодателната програма на НС не е особено богата, като пленарните сесии са..

публикувано на 07.05.25 в 10:43

Дано новият папа съчетае качествата на тримата последни

От Италия включваме монсеньор  Йовко Пищийски , служител в Държавния секретариат на Ватикана, с него говорим  за конклава (под ключ), който ще избере новия глава на Римокатолическата църква. Йовко Пищийски каза в началото, че процедурата започва с литургия, където всички 133 кардинали ще се помолят, за да може Светият Дух да ги озари и те да..

публикувано на 07.05.25 в 09:47