Замисляли ли сте се, че хармонията в дома не зависи само от Вас? Понякога се питаме защо например раздорите са по-чести от преди или по-страшно - здравословното състояние на децата, защо се влошава често. Отговорите на всички тези въпроси се крият в паметта на българина и най-вече в подредбата на вещите в собствения ни дом.
Спазването на стриктни правила в подредбата на вещите вкъщи е била най-важната задача на стопанката, защото иначе е можело да си навлече гнева на домовият пазител – Стопана.
За тази стройна система на подреждане ни разказа родовият терапевт Цвети Цветанова / ЗаРЪКАта на РОДа/, която бе наш гост в предаването Клуб "Неделя".
Народното вярване е че щом се изгради къща и се запали първият огън, веднага къщата получава свой сейбия, стопан-добър за къщата. Попитахме я всъщност кой е този Стопан, който пази домовете ни, и на кои предмети трябва да променим местата, в случай, че не се чувстваме добре или сме усетили негативна енергия, за да възцарят отново спокойствието, хармонията и любовта.
Нашият дом е нашето светилище и подредбата на предметите е от изключителна важност за разбирателството и благополучието на семейните членове, сподели Цвети, и покани всички заинтригувани от темата да се включат в онлайн лекцията, която ще се осъществи на 20 ноември от 19:00 през платформата zoom в страницата й ЗаРЪКАта на РОДа.
Оказа се, че и ролята на домашните любимци в дома ни е точно определена - котката се счита за покровителя на къщата, а кучето - неговата роля е да предпазва от въшния свят.
По думите й, ако почувстваме главоболие например, нашите прадеди съветват да помислим какво сме внесли в дома си отвън, определени предмети. Много е важна чистотата на предметите, казва Цвети Цветанова, и още:
"Нашите предци са смятали, че не всички предмети са нужни и около Коледа и Великден се е случвало най-голямото почистване, защото малките предмети, ненужните неща създават един огромен хаос в къщата, един безпорядък. Неща, които са ненужни в къщата, те просто нямат място там! Така всъщност чистим дома си – и в буквален и в преносен смисъл."
Родовият терапевт Цвети Цветанова бе наш гсот в ноемврийското неделно издание на Клуба. Цялото интервю с нея можете да чуете в прикачения звуков файл.
Европейският ден на музикотерапията е 15 ноември. Десетата годишнина, в България, беше отбелязана под мотото „Ритъмът на благополучието“. Популяризирането на това мото ще повиши степента на осъзнатост за ползата от музикотерапията, в грижите за психичното здраве. Тази фраза обхваща идеята, че музикотерапията може да създаде хармоничен баланс..
В нашия радио-пърформанс не залагаме на комерсиалното, даже напротив. Опитваме се да поддържаме, доколкото можем, някои от уж затихващите сатирични жанрове. Тази събота, например, отново ще отворим сатиричната съкровищница, за да извадим оттам някои от най-интересните световни басни. Очаквайте кратки, но сладки истории с животни и..
Инструкторът по винчун и тай чи - сифу Станислав Багалев съобщи във "Вход свободен" добра новина за всички поклонници на източните бойни изкуства. В Пловдив ще се проведе 8-мия Международен семинар по тайцзицюен с грандмайстор Ян Джун между 15 и 17 ноември 2024. Грандмайстор Ян Дзюн от Китай е наследник на фамилията, създала Ян Тайдзицюен и..
За втора поредна година в България честваме Световен Ден на четенето! Инициативата се организира от фондация „Детски книги“, фондация „Четене“ и сдружение „Книги и четене” и се отбелязва в третия петък на месец ноември. Целта е да се акцентира на четеното като процес, чрез който развиваме уменията да анализираме информацията, да оформяме..
13 ноември се отбелязва като Световен ден на почит към българските католически свещеници, обявени от папа Йоан Павел II за блажени – епископ Евгений Босилков, Камен Вичев, Павел Джижов и Йосафат Шишков. В началото на 1952 г. организационната структура на Държавна сигурност е приведена в съответствие с изискванията за по-активна и безпощадна..