Община Хисаря планира да повиши 3 местни данъка - такса смет, туристическия и патентния данък на територията на Хисаря и 11-те населени места в общината. Предложението е публикувано за обществено обсъждане на сайта на общината.
Туристическият данък за категория „1 звезда“ се променя от 0,47 лв. на 1.00 лв; категория „2 звезди“ – от 0,58 лв. на 1,20 лв.; категория „3 звезди“ – от 0,63 лв. на 1,40 лв., а категория „4 звезди“ става от 0,63 лв. на 1,60 лв. Добавя се нова категория „5 звезди“, като ставката за нея става 1,80 лв.
„Очакваните приходи са 500 000 лв. за 2025 г. Туристическият данък в община Хисаря, която е известна туристическа дестинация, не е променян много отдавна, а и приходите остават за развитие на туризма в общината“, посочи кметът на Хисаря Ива Вълчева.
Средно с 50 % се повишават и някои патентни данъци – за места за настаняване с до 20 стаи, търговия на дребно (тротоарно право), фризьорски, бръснарски и козметични услуги. Патентният данък не е вдиган от 2011 г., допълни тя.
С 40 % поскъпва и такса смет на гражданите на община Хисаря. В общинския център ставката става 5,03 промила и за жилищни, и за нежилищни имоти. В селата такса смет се повишава от 17,05 промила (в Михилци, Черничево и Паничери) до 35.15 промила в Мало Крушево.
Сред причините са повишените такси от община Карлово за сепарирането и депонирането в общинското депо за ТБО съответно с 45.66 % и с 47,85 %.
„Очакваме 2,9 млн. лв. от повишението на таксата за депониране на битови отпадъци. С тези средства трябва да покрием разходите за сепариране и депониране в депото в Карлово, да купим съдове за смет за всяко домакинство и да покрием повишението на минималната работна заплата за работниците в общинското звено „Чистота“, обясни кметът на Хисаря.
Ива Вълчева допълни, че точката за повишените данъци влиза в дневния ред на сесията на ОбС на 19 декември.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..