"Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е много вероятно при екстремни зимни температури да стигнем до ограничения, т.е. до режим на тока. Ние живеем в стартираща енергийна криза. Енергетиката ни е болна и ако се вземат мерки тя може да оздравее, но ако не се направи нищо, ще страдаме", предупреди в интервю да Радио Пловдив, председателят на Българския енергиен и минен форум Иван Хиновски.
Той беше категоричен, че енергийният дефицит в България през зимата ще се увеличи, защото сме застрашени от липса на мощности за покриване на вечерния връх. "Причината е, че имаме един спрял блок в АЕЦ "Козлодуй". В същото време няма достатъчно капацитет за компенсиране на фотоволтаиците при липса на слънце. В момента внасяме скъп ток главно от Гърция, защото гърците реконструираха три свои газови блока, а ние не използвахме времето и средствата от Европа, за да реновираме нашите централи".
"Проблемът у нас ще зе задълбочава", категопичен беше Хиновски. Той подчерта, че всички въглищни централи в момента са ни трайно нужни и зелените енергетици трябва да престанат с настояването те да бъдсдет заменени с фотоволтаици. "4000 мегавата фотоволтаици имаме вече и приносът им за енергийната ни система след светлата част на деня е нула. Те произвеждат енергия през целия ден, но когато тя ни е най- много е необходима - вечерта, фотоволтаиците не произвеждат нищо.Много мощност, а енергия няма", коментира Иван Хиновски.
Другата причина за енергийния дефицит е липсата на вода, който пречи на ВЕЦ-овете да покрият дефицита. Те се включват само в краен случай", поясни евергийният експерт.
Според него е належащо да се вземат спешни мерки, които включват на първо място мобилизиране на въглищните централи, а после дългосрочни усирлия за постигането на върхови мощности.
В заключение Иван Хиновски беше категоричен, че по всяка вароятност тази зима режимът на тока няма да може да бъде избегнат.
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..