Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Управлението на водите у нас трябва да се оптимизира

В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. 

Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“? Как да се пормени начина на разпределение на водния ресурс у нас? 

В интервю за Радио Пловдив проф. Емил Гачев от секция "Води" в Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН беше категоричен, че всички проучвания показват, че на годишна база водният ресурс у нас е достатъчен за удовлетворяване на потребностите на хората, дори надвишава тяхното потребление. Основният проблем, сопред него, е в управлението на водите, с които разполагаме и как те се разпределят към потребителите, коментира проф. Гачев.

"От една страна загубата на вода у нас е основен проблем. Тези загуби у нас надвишават 60%, я някъде стигат дори над 80 – 90 процента. Ако увеличим ВиК инфраструктурата можем да удвоим това, което ползваме" подчерта професор Емил Гачев. Той посочи, че особено важно е да има по- добро разпределение на водите. "Климатът ни е променлив, имаме много валежни периоди и продължителни периоди на суша. Трябва да се помисли как валежните води да се съхраняват за периодите на суша, които стават все по- големи".

Според проф. Гачев проблемът с водите трябва да бъде поставен на европейско равнище, защото не сме само ние в това положение, а и цялато Средиземноморие. "Затова всички тези старни трябва да инициират искане за общо финансиране за справяне с този проблем".

Водният експерт заяви, че дори да има стратегия за ВиК сектора, то важно е дали и как се изпълнява тя. "Стратегиите не трябва да са само на книга, а да се изпълняват пректочески. Например след бедствие отговорността обикновено се размива и не става ясно кой е отговорен в крайна сметка. Т.е трябва ни по- добра организация за разпределение и управление на водите и контрол за нейното изпълнение". 

Решението с безводието е комплексно. То се състои от взиманвето на множество мерки и от оптимизиране на управлението на водите, подчерта в заключение проф. Емил Гачев.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54

EVN e против решението за компенсиране на битовите клиенти, останали без ток

Ръководството на  "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително.   "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..

публикувано на 19.02.25 в 14:57

Филиалът на ТУ отваря 12 свои лаборатории за ученици от март

Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..

публикувано на 19.02.25 в 13:10