Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“? Как да се пормени начина на разпределение на водния ресурс у нас?
В интервю за Радио Пловдив проф. Емил Гачев от секция "Води" в Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН беше категоричен, че всички проучвания показват, че на годишна база водният ресурс у нас е достатъчен за удовлетворяване на потребностите на хората, дори надвишава тяхното потребление. Основният проблем, сопред него, е в управлението на водите, с които разполагаме и как те се разпределят към потребителите, коментира проф. Гачев.
"От една страна загубата на вода у нас е основен проблем. Тези загуби у нас надвишават 60%, я някъде стигат дори над 80 – 90 процента. Ако увеличим ВиК инфраструктурата можем да удвоим това, което ползваме" подчерта професор Емил Гачев. Той посочи, че особено важно е да има по- добро разпределение на водите. "Климатът ни е променлив, имаме много валежни периоди и продължителни периоди на суша. Трябва да се помисли как валежните води да се съхраняват за периодите на суша, които стават все по- големи".
Според проф. Гачев проблемът с водите трябва да бъде поставен на европейско равнище, защото не сме само ние в това положение, а и цялато Средиземноморие. "Затова всички тези старни трябва да инициират искане за общо финансиране за справяне с този проблем".
Водният експерт заяви, че дори да има стратегия за ВиК сектора, то важно е дали и как се изпълнява тя. "Стратегиите не трябва да са само на книга, а да се изпълняват пректочески. Например след бедствие отговорността обикновено се размива и не става ясно кой е отговорен в крайна сметка. Т.е трябва ни по- добра организация за разпределение и управление на водите и контрол за нейното изпълнение".
Решението с безводието е комплексно. То се състои от взиманвето на множество мерки и от оптимизиране на управлението на водите, подчерта в заключение проф. Емил Гачев.
Водният дефицит вече не е изключение, а нова реалност. Страната ни е близо до трайна водна криза. Според проф. Емил Гачев от БАН България е в такава географска позиция, че тенденцията е към засушаване. През последните 4 години пролетните валежи в България са значително под нормата, а през юни количествата падат до едва 30% от..
Жалба до ВиК Пловдив за системна липса на питейна вода са изпратили жители на село Свежен, община Брезово. Приложена е и подписка с искане за спешни мерки и яснота кога ще се реши проблемът не само с безводието, но и с качеството на водата. Според жителите на средногорското село водата се спира без да има оповестен график, а когато се пусне е..
Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната. Според него от средата на септември хората, които все още имат..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..