Мария Астаджова е българска художничка, родена в Стара Загора, която живее в Канада повече от трийсет години. Завършила е НУПИД "Акад. Дечко Узунов" в Казанлък и НХА в София. Имала е самостоятелни изложби в Монреал, Отава, България и е участвала в множество групови изложби в Канада и Америка.
С изложбата „Деконструкция на чувствата“, тя гостува за първи път в Пловдив и галерия „Лабиринт. Откриването на експозицията е на 29 ноември, петък, от 18 часа.
„Мислих много как да нарека изложбата. И, всъщност, имам във всичките си рисунки и други картини, които правя с други материали, има фигури, имам лица, които са вплетени едни в други и реших, че това е подходящо име за това, което правя. Всичките ми работи са фигуративни и има елемент на чувства, на емоции и мисля, че това име е подходящо, за тази изложба.
Винаги, много съм обичала Пловдив. Имам и много добри приятели, дори роднини, в Пловдив. Винаги съм искала да се върна там и да прекарам известно време в града макар, че няма да мога да остана дълго, но за мен е чест да направя изложба в Пловдив, защото има толкова добри художници тук. Толкова добри традиции има и за мен е чест да се представя във вашия град.
Беше ми много трудно да пренеса творбите си от Канада, но успях и тук в България направих няколко така, че ще има от всичко по малко. Избрах тези материали, алуминий и стъкло, защото един ден започнах да работя и забелязах, че в зависимост от това под какавъ ъгъл се гледа творбата, в зависимост от светлината, времето на деня, картините изглеждат много различни. Дори съм направила кратки видеа, на някои от картините, в различно време от деня и те изглеждат като различни картини. Това много ме привлече и продължих да работя в тази посока. По-големите рисунки съм правила тук, четири картини голям формат, другите съм донесла от Канада. Много ме радва и фактът, че на изложбата ще видя приятели, които не съм виждала от много, много години“, казва Мария Астаджова, в интервюто си за предаването „Вход свободен“.
Тя работи с различни техники, от рисунки с туш и перо, акрилни и маслени бои на платно до смесени материали и техники на алуминий, колажи със стъкло на огледало и други материали.
„Процесът ми на работа започва с рисуването на много скици. След това, например, от трийсет скици решавам една или две да сложа на друг материал. Така, че с това се занимавам и сега в България, част от нещата, с които се занимавам и като се върна в Канада, не след дълго, ще поработя върху тях. Но, може би с годините, нещо все повече и повече ме дърпа към България. И се надявам, да имам време да идвам и да стоя повече тук. Не изключвам и възможността, един ден, да се върна окончателно в България“, споделя още художничката Мария Астаджова.
В първата ѝ самостоятелна изложба ще видим избрани рисунки и живописни композиции, изпълнени в различни материали и формати, в отличителен за художничката абстрактен стил. Изключително чувствени, работите на Мария Астаджова вълнуват в съчетанията от противоположности. Меките линии върху студената, режеща повърхност като алуминия, пастелните нежни цветове и остротата във формите разкриват силната чувствителност на твореца, който живо откликва на житейските предизвикатества и претворява в картини емоциите, срещите, взаимодействието със света.
Цялото интервю на Мария Астаджова, за радио Пловдив, чуйте в прикачения файл.
Когато вкупом констатираме, че залежите от смисъл изчезват, че липсва конкуренция на духа и както казва един умен мъж - тъга с антибиотик не можеш да излекуваш... На 28 декември "Срещи"- те поглеждат към годината 2025- та! Поглеждат с геополитика Тома Томов, финансиста Светозар Гледачев и философа проф. Георги Каприев. А "Срещите" ви..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 21. 12. 202г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Джон Милтън. Възвърнатият рай. 130 стр., тв.к. ок.5А, Лист, 2024. Алфред Тенисън. Инок Ардан. 94 стр., тв. к. ок. 5А, Лист, 2024. Луиджи Пирандело. Самотният човек. Новели. 214 стр., 3А, Фама 1, 2024...
Продължавам да се питам какъв трябва да си, за да се довериш на белия лист и да му споделиш товара на душата си? Отговор ни дават дневниците на спорния и безспорен Николай Хайтов. 105 години от рождението му. С Емилия Каменова, носителка на наградата "Николай Хайтов", надзъртаме в дневниците на писателя, за да прочетем и другата..
Големите победители на 28-ото издание на Фестивала за българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, който се състоя в Пловдив, са анимационният филм "Бяло рамо за черен мъж" на режисьора Анри Кулев и документалният филм "Желанието на Гери" на Тонислав Христов. На церемония в "Лъки Дом на киното" бяха отличени победителите в..
Стрийт-арт проект, посветен на 20 години България в НАТО, ще бъде представен в Пловдив. Събитието се организира Министерството на външните работи и община Пловдив. Автор на стенописа е талантливият артест Иван Янков, който спечели конкурса за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“, организиран от външно министрество по повод..