След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.
Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил като най-сигурен вариант евтаназирането на животните в констатирани огнища. "Това е европейска регулация и местните власти са безсилни. По същия начин се случиха нещата и в Гърция, и в Румъния", обясни той.
От Асоциацията на овцевъдите и козевъдите са поискали повторни проби, говорили са и с министъра, и с БАБХ, едно от исканията са втори проби с по-голям обхват, както и да се вземат и от 3-километровата предпазна зона.
"Фермерите се съмняват, защото видимо животните са в добро състояние, което не кореспондира със заболяването. Затова искахме втори проби и да се изясни дали има вирус или антитела. Може да е мутирал щам, както това се случи с КОВИД. Резултати ще получим в петък от българска лаборатория, а от европейската в Монпелие - след около 3 седмици. От френската лаборатория могат да кажат от къде е дошъл вирусът", обясни Симеон Караколев.
Ако в петък българските проби отново са положителни, няма да се чака и евтаназията на животните ще бъде в събота, добави той.
На въпрос укривана ли е заразата, Караколев обясни, че има различни версии, включително за кланица, внасяла животни от Румъния.
Болестта е силно заразна, има тежки икономически последствия. България не е износител на агнешко месо, затова нямаме притеснения, но търговски не стои добре страната ни да има каквато и да е възбрана, добави председателят на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите.
Той обясни, че засегнатите стопани са регистрирани земеделски производители, кандидатствали са по различни европейски мерки и ще си получат парите.
"Много е важно да се обясни на хората ситуацията, държавните институции нямат подход към стопаните, които са потърпевши. Трябва по-различно отношение, за тях това е шок, за пореден път", каза още Симеон Караколев.
Цялото интервю на Неда Велкова с председателя на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите е в прикачения файл.
Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..
Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали. Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..
Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство. На няколкостотин метра от неработещия пункт, връщащите се от..
Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в комуникацията между граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..
В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..