„Обществото или отхвърля идеята за гласуване, или получаваме разбит парламент, но резултатът е един и същ – задачите не се изпълняват“, коментира Бабикян.
Според него демокрацията в страната функционира на „феодален принцип“, който не отговаря на представата на българите за демокрация. Политическите сили остават разделени, като „партиите от миналото създадоха корупцията и направиха живота на българите нетърпим“, а факторите на промяната не успяват да се справят със ситуацията.
„Смешно е да мислим, че тези, които са създали системата, ще я променят в ущърб на себе си“, подчерта той. Бабикян допълни, че разединението на политическите сили прави невъзможно създаването на ефективна управленска коалиция.
Той отбеляза, че сегашната политическа ситуация затруднява ефективността на възможните протести. „Сега уличните протести няма кого да свалят – служебното правителство или предишното на „сглобката“? Протестите са смислени, когато трябва да се събори една система, но не и когато трябва да се изгради нов дом.“
Той посочи, че настоящата власт се концентрира около ГЕРБ и Делян Пеевски „с подкрепата на президента Радев“, което допълнително усложнява политическата обстановка, защото настоящото управление е сурогатно.
Според Бабикян, нови избори няма да променят ситуацията: „Един нов вот изглежда като тъпо начинание. Вече няколко пъти го правим, но това не променя средата.“
Алтернативата, твърди той, е в създаването на широка гражданска коалиция, в която зда се включат партиите, искащи промяна. Тази коалиция трябва да бъде заявена още преди изборите и да се фокусира върху борбата с корупцията.
„Мафията няма как да бъде преодоляна с половинчати мерки и усмивки“, категоричен е Бабикян.
В заключение той отбеляза, че в цивилизования свят политическите кризи често водят до смяна на лидерите в партиите. „Лидерите трябва да отстъпят назад и да дадат шанс на някой по-талантлив да работи.“
Арман Бабикян подчерта, че не бива вината за ситуацията да се хвърля върху избирателите, а върху политиците, които трябва да поемат отговорност и да покажат реална воля за промяна.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..