Очакваме средномесечните температури да са близки до климатичните норми. По отношение на валежите – очакваме те също да са нормални за декември. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Анастасия Кирилова, синоптих в НИМХ, която е изготвила месечната прогноза за декември.
Най-ниските очаквани температури са между -10 и -5 градуса, а най-високите – между 15 и 20 градуса.
„За територията на Пловдив очакваната най-ниска температура през декември ще е около -5, -6 градуса, а най-високата – около 15 градуса“, каза Анастасия Кирилова.
Вероятно Пловдив ще се размине и със снега този месец. Дори и да завали, той ще е мокър и не се очаква да натрупа.
През първото десетдневие от декември температурите в по-голямата част от страната ще бъдат близки, а в югозападните райони ще са по-ниски от обичайните. В началото на месеца ще има значителна облачност и валежи на много места в страната. Ще са предимно от дъжд, във високите полета в Западна България и в планините над 600-800 m – от сняг, значителни по количество ще са в югозападната част от страната.
След кратък период без валежи и по-значителни разкъсвания и намаления на облачността около средата на първото десетдневие, в края на периода отново има повишена вероятност за синоптична обстановка със значителна облачност и валежи на много места в страната. През второто десетдневие температурите ще са близки до климатичните норми. По-голяма е вероятността през повечето дни от периода облачността да е значителна, да има и валежи от дъжд, в планинските райони и високите полета и от сняг.
През третото десетдневие вероятността за валежи намалява. Изгледите са да има и дни с по-значителни разкъсвания и временни намаления на облачността, но тогава в равнинната част от страната се повишава вероятността при стихване на вятъра да бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Температурите ще се задържат около обичайните за периода.
Цялото интервю с Анастасия Кирилова можете да чуете в звуковия файл.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..