Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За главата на богинята Тюхе археолозите знаят от април 2024, а не от 2015 година

Мраморната глава на античната богиня Тюхе не е била открита по време на археологическото проучване на терена на Епископската базилика и наличието й е станало известно едва след проверката на Минисерството на културата и Сектор „Престъпления, свързани с културно-историческите ценности“ към Главна Дирекция Национална полиция. Това се казва в позиция на учените от Археологически музей, които възразяват срещу твърденията на директора на ОИ „Старинен Пловдив“ Елена Кантарева, според която за мраморния артефакт се знае от 2015 година, а не от април тази година. 

В позицията на екипа, извършил археологическите проучвания в Базиликата се припомня, че те са направени в периода 2015 ⎼2019 г. съобразно надлежния законов ред. Всички археологически находки открити тогава са били документирани и регистрирани от екипа на научните ръководители Елена Кесякова и Жени Танкова. Оттогава до 2024 г. на обекта не са провеждани археологически разкопки.

Уникалната находка стана известна при проверката на инспектората и културното ведомство и полицията, които са получили сигнали, че тя неправомерно е открита от реставратори на базиликата. Археологическият екип, включително научните ръководители, не е бил уведомен за съществуването на този артефакт от Елена  Кантарева-Дечева, заявяват археолозите.

Те изразяват безпокойство от по думите им  тригодишното безнаказано разрушаване на части от мозаечните настилки. Според археолозите липсата на административно наказание е „меко казано притеснителна“.

Под декларацията стоят имената на:

1.  н.с. Елена Кесякова (откривател на Епископската базилика и научен ръководител през 1983 1985 г., 2015 г.)

2.  Жени Танкова (научен ръководител 2016 2019 г.)

3.  Биляна Груева-Здравчева (зам. научен ръководител 2016 г.)

4.  Д-р Здравка Коркутова (съръководител 2016 г.)

5.  Росица Морева (научен консултант и зам. научен ръководител 2017 г.)

6.  Любомир Мерджанов (зам. научен ръководител 2018 г.)

7.  Мария Драганова (зам. научен ръководител 2019 г.)

8.  гл. ас. Десислава Давидова.

9.  гл. ас. д-р Георги Сенгалевич, НАИМ при БАН.

10.  Недка Димитрова.

11.  Станка Петрова, техническо заснемане.

12.  Милица Илиева, реставратор в РАМ – Пловдив.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пиян шофьор на автобус блъсна три коли в Кючук Париж

Пиян шофьор на автобус блъсна три паркирани коли в Кючук Париж. 65-годишният мъж е навлязъл с криволичене в локалното платно на бул. „Македония", а автомобилите блъснал в района на кръстовището с ул. „Петър Стоев", съобщиха от пловдивската полиция.  Инцидентът е станал вчера вечерта около 19:30 часа. Пътници в автобуса не е имало. Нанесени са само..

публикувано на 13.01.25 в 12:17

Пиян и дрогиран шофьор удари тийнейджър на пешеходна пътека

Пийнал и дрогиран шофьор блъсна с джип „Лексус“ 16-годишно момче на пешеходна пътека в Пазарджик. Момчето е настанено в пазарджишката болница със счупен крак.  Полицаи тествали 64-годишния водач и установили, че шофира с 0,7 промила алкохол. Тестът за наркотици също бил положителен. Още двама пияни и дрогирани шофьори били арестувани в..

публикувано на 13.01.25 в 12:07

В Септември арестуваха жена, нападнала аптекарка

37-годишна жена от Септември е арестувана, след като ударила с юмрук в лицето 52-годишна фармацевтка.  Случката се разиграла в аптека, намираща се в сграда на медицински център в града.  Клиентката се скарала с управителката на аптеката, започнала да я обижда и да се заканва, като накрая я ударила.  На мястото пристигнали полицаи, които задържали..

публикувано на 13.01.25 в 12:02

Над 100 000 лв. събра кампанията на фондация "За нашите деца"

Кампания на фондация "За Нашите Деца" набра над 100 000 лв. в подкрепа на ранното детско развитие . В 12-ото си издание инициативата обедини усилията на 70 социално ангажирани компании, техните служители, клиенти, училища, както и деца и възрастни, обединени от стремежа да помагат на най-уязвимите деца и техните семейства. 100% от..

публикувано на 13.01.25 в 10:45

147 години от Освобождението на Сопот

Днес се навършват 147 години от Освобождението на Сопот от османско иго.  На 13 януари 1878 година руските войски, предвождани от генерал Павел Петрович Карцов, навлизат в града и Сопот официално е освободен.  Церемонията по отдаване на почит и поднасяне на цветя ще се състои от 10:30 часа днес в Западния парк на града пред паметната плоча,..

обновено на 13.01.25 в 10:17