Непосилни се оказват усилията за избор на председател на НС, което едва ли ще има дълъг живот. Зад политическите договорки надничат изборите, които свикнахме да бележат невъзможността да се управлява. За вероятните решения, говорим с политолога д-р Светлин Тачев от Института по философия и социология на БАН.
Д-р Тачев каза в началото, че е трудно да се прогнозира кога НС ще започне реална работа. "До такава степен изборът на председател на НС раздели политическите сили, че сме още в ден първи на този парламент, това е прецедент"., посочи политологът. Той допълни, че е ясно, че част от политическите сили твърдо да са решили, че председателят на НС не трябва да е от ГЕРБ-СДС.
По повод казаното от Борисов, че иска да направят управленско мнозинство, д-р Тачев каза, че е твърде рано към този момент, защото депутатите не могат да се разберат как да започне изобщо работата им. "Борисов иска да направи правителство, защото е първа политическа сила, за пореден път ще получи мандата, но няма възможност да събере достатъчно народни представители за общо управление. Тук говорим за отказа на политическите сили да управляват. Вървим по пътя на предсрочните избори, защото всички пазят резултат.", смята политологът. По думите му е много трудно да се стигне до управленско мнозинство днес.
ДПС-Ново начало и Делян Пеевски: Там са изцяло наясно, че няма как да се управлява с тях. Пеевски не само даде крачка назад, но той се опитва да тръгне по пътя на предсрочните избори, за да увеличи резултата си.
Компромисът, който се очаква от всички: Изборът на председател на НС се превърна като борба на живот и смърт, а това не е така. Тук въпросът вече е с кого няма да гласуват партиите. При договорки може да се стигне до избор, но съм скептичен, заключи д-р Светлин Тачев.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..